OZ Ružomberčan u starostu Štiavničky

OZ Ružomberčan u starostu Štiavničky

RedakciaAktuality26.2.2021

Občianske združenie Ružomberčan, ktorého finančným podporovateľom je Milan Fiľo, prezident spoločnosti Eco-Investment, sa snaží od začiatku pomáhať ľuďom v dolnoliptovskom regióne v boji s pandémiou koronavírusu. V prvej vlne členovia OZ Ružomberčan zabezpečili jednorázové rúška takmer šesť tisíckam svojich členov. S ochrannými prostriedkami a hygienickými produktami zavítali aj do domovom sociálnych služieb, charitatívnym a komunitných zariadení, či obcí okresu.

Vo štvrtok (25. februára) agilné „ózetko“ navštívilo Štiavničku. „Ako dar sme dostali 300 kusov respirátorov FFP2,“ rozhovoril sa tamojší starosta Ladislav Zvara. „Roznesieme ich našim dôchodcom, ktorých máme okolo stopäťdesiat. Obec objednala bilinkové čaje na podporu imunity i proti kašľu. Tie spolu s medíkom pribalíme našej najrizikovejšej skupine obyvateľov k respirátorom. O distribúciu balíčkov sa postarajú zamestnanci obecného úradu. Väčšina našich seniorov je veľmi aktívnych. Chodia na výlety po celej republike, no takisto ochotne sa zúčastňujú rôznych brigád. Žiaľ, teraz to títo ľudia majú veľmi ťažké, veď nemôžu sa ani stretávať. No už prichádza jar, takže určite fyzicky i psychicky pookrejú pri práci vo svojich záhradkách, či keď prehodia nejaké vety cez plot so svojimi susedmi.“

Štiavnička viackrát pocítila štedrosť OZ Ružomberčan, pričom ide tu už o dlhoročnú obojstrannú spoluprácu. „Poslednou spoločnou akciou malo byť vyčistenie dvoch našich potokov Ludrovianky a Štiavničianky. Už sme mali zabezpečené aj suroviny na guláš, no COVID-19 napokon všetko stopol,“ pokračoval miestny richtár. „Ružomberčan spolu s akciovou spoločnosťou Mondi SCP nám viackrát poskytli pomocnú ruku. Napríklad pri voľnočasových aktivitách našich starších občanov, alebo keď obec dávala nový šat interiéru materskej škôlky či rozširovala jej vybavenie. Na jar sme dostali jednorázové ochranné rúška i ´hygienu´. Naše veľké poďakovanie patrí predovšetkým spolumajiteľovi papierenskej fabriky Milanovi Fiľovi a predsedovi jej predstavenstva Miloslavovi Čurillovi. Keď som sa na týchto pánov obrátili s nejakou prosbou, vždy sa snažili ju splniť.“

Štiavnička v „bitke“ s covidovou pliagou zabezpečuje aj antigénové testovanie. „Realizuje sa vždy v sobotu od ôsmej do šestnástej hodine v našom kultúrnom dome. Zatiaľ to takto bude do konca marca,“ pripojil ďalšiu informáciu starosta.

Len mimochodom, súčasný prvý muž obce ťahá v Štiavničke už štvrté funkčné obdobie. A veru má sa čím pochváliť. „Pri mojom začiatku dedina mala 505 obyvateľov, dnes sme skoro na čísle 900. Postavili sme novú Štiavničku, keď pribudli dve nové ulice. Pred osemnástimi rokmi sme spolu s Mondi SCP zorganizovali v okrese envirodeň. Ako prví sme sadili stromčeky, ktoré dnes tvoria krásnu alej,“ pripomenul pri našej rozlúčke právom s hrdosťou aspoň pár vecí Ladislav Zvara.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia