Ozdravujú stromovú alej

Ozdravujú stromovú alej

RedakciaAktuality21.9.2021

Minulý týždeň začala ďalšia etapa projektu, vďaka ktorému už vlani ozdravili jedno z najkrajších miest v Ružomberku- Námestie Andreja Hlinku.

Podľa slov zástupcu ružomberského primátora Jána Bednárika, mesto si dalo vypracovať štúdiu, ktorá určila, ktoré stromy sa majú vypíliť a ktoré orezať. Teraz v septembri začali prerezávať koruny stromov v aleji a odstraňovať z nich staré a napadnuté konáre.

„Táto prvá časť, ktorú teraz realizujeme, bude stáť asi 15 tisíc eur. Druhú časť ošetrenia stromov budeme realizovať na budúci rok a tá by mala stáť takisto asi 15 tisíc eur,“ povedal J. Bednárik. Kedy park pred ružomberskou radnicou vznikol nie je presne stanované. Predpokladá sa, že to mohlo byť niekedy okolo roku 1888, keď na vtedajšom rínku založila rehoľa piaristov gymnázium.

V súčasnosti zaberá väčšinu Námestia A. Hlinku a tvorí ho okolo 50 stromov – lipy, pagaštany a javory. Nie všetky sú pôvodné, ale ich vek je aj tak úctyhodný.

Niektoré kusy môžu byť staré aj 120 rokov. Stredom aleje vedie chodník lemovaný osvetlením a lavičkami. Kedysi týmto miestom pretekal potok. Momentálne tečie potrubím v podzemí.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia