Pamiatkári pri kostole v Liptovských Sliačoch objavili vzácny nález

Pamiatkári pri kostole v Liptovských Sliačoch objavili vzácny nález

RedakciaAktuality4.2.2024

Pracovníkom Krajského pamiatkového úradu Žilina sa pri kostole svätého Šimona v Liptovských Sliačoch podaril vzácny nález. Podelili sa oň na sociálnej sieti. "Počas našej staršej obhliadky uskutočnenej v súvislosti s obnovou chodníkov okolo Kostola sv. Šimona a Júdu v k. ú. Liptovské Sliače sme našli niekoľko zaujímavých predmetov. Z kovových nálezov medzi najvýznamnejšie určite patrí osemuholníkový medailón s vyobrazením sv. Benedikta," napísali pamiatkári na Facebooku.

Na zadnej strane medailónu sa nachádza latinský text modlitby exorcizmu. Na zvislom ramene kríža sú to písmená CSSML (Crux Sacra Sit Mihi Lux – „Svätý kríž je mi svetlom!“); na priečnom ramene kríža písmená NDSMD (Non Draco Sit Mihi Dux – „Diabol nech nie je mojim vodcom!“). A ďalej JHS, VRS (Vade Retro Satan – „Choď preč Satan!“), NSMV (Numquam Suade Mihi Vana – „Nezvádzaj ma k márnostiam!“), SMQL (Sunt Mala Quae Libas – „To, čo mi nahováraš, je zlé!“), IVB (Ipse Venena Bibas – „Sám si pi svoje jedy!“).

Podľa Krajského pamiatkového úradu Žilina sa medailóny tohto typu sa vyrábali v niekoľkých benediktínskych kláštoroch, odkiaľ sa distribuovali prostredníctvom svojich mníchov a komunít do celej Európy.

Foto: FB Krajský pamiatkový úrad Žilina

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia