Pandémia rozhodne prezentovaniu kultúry neprospieva

Pandémia rozhodne prezentovaniu kultúry neprospieva

RedakciaAktuality27.4.2021

Momentálna pandemická situácia nám ešte stále nedovoľuje zúčastniť sa koncertov, divadelných predstavení, či iných kultúrnych podujatí. Mnoho umelcov sa tak presunulo do online priestoru, aby sa aspoň tak mohli prihovárať svojím umením. Pripravili sme pre vás rozhovor s mladou ružomberskou skupinou Es Jazz Trio. Prečo sa venujú prevažne jazzu, ako sa dali dokopy, čo plánujú a ako vnímajú aktuálnu situáciu sa dozviete v rozhovore.

Ako a kedy vznikla vaša kapela?

Formácia Es Jazz Trio vznikla začiatkom roku 2020 z iniciatívy gitaristu Tomáša Šulíka, ktorý dostal ponuku hrávať jazzovú hudbu v hotelových nočných baroch. Traja takmer neznámi ľudia sa v priebehu niekoľkých dní museli naučiť desiatky jazzových štandardov, ktorými nakoniec zaujali a následne vzniklo Es Jazz Trio v zložení: gitarista Tomáš Šulík, speváčka Radka Hadová a basgitarista Filip Veselovský.

Zameriavate sa prevažne na štýl jazzu, swingu a funky. Čím vás očarila práve takáto hudba?

Hlavne možnosťou voľnej improvizácie, ktorú tieto štýly umožňujú, rovnako aj škálou pocitov a spôsobov ich interpretácie.

Ako vznikol názov Es Jazz trio?

Názov Es Jazz Trio vznikol v súvislosti s tonalitou viacerých piesní, ktoré máme v repertoári. Raz na ceste pri Pribyline sme sa pustili do reči a zhodli sme sa, že budeme vystupovať pod názvom Es Jazz Trio – Es ako zvýšený tón D, Jazz – reprezentujúci štýl a Trio – vystihujúce počet interprétov v zoskupení.

Prešla veľmi dlhá doba, odkedy sme mohli fyzicky navštíviť nejaký koncert alebo kultúrne podujatie. Často spomínate na svoje vystúpenia pred touto pandémiou? Chýba vám javisko a diváci?

Spomíname. Je rozhodne príjemnejšie hrať pred očami divákov, s ktorými máme intenzívny kontakt. Komunikácia medzi divákmi a interpretmi je nevyhnutná k plnohodnotnému zážitku, čo sa týka jednej i druhej strany. Zároveň nám to poskytuje aj spätnú väzbu, na základe ktorej sa vieme odraziť aj pri ďalšej tvorbe.

Ako vnímate aktuálnu situáciu s pandémiou, ktorá veľmi ovplyvňuje a dá sa povedať ničí kultúru?

Pandémia rozhodne prezentovaniu kultúry neprospieva. Interpreti a umelci majú menej priestoru sa realizovať. Rozhodne však vnímame aj tú druhú stránku obmedzení spojených s pandémiou, kedy sa nám naskytol priestor na chvíľu sa zastaviť a realizovať sa v internej spolutvorbe či prichádzať na nové nápady.

Máte za sebou niekoľko online vystúpení. V čom je rozdiel medzi vystúpením, kde sú reálne diváci a vystúpením, kde sa na vás pozerajú cez obrazovky?

Vystupovanie pred divákmi je rozhodne interaktívnejšia forma prezentácie, no každopádne sme radi aj za príležitosť vystúpiť pred kamerami a prezentovať sa v online priestore, pretože nám to mnoho dalo, veľa sme sa naučili a nakoniec, bol to aktuálne najideálnejší spôsob, ako divákom priblížiť našu interpretáciu...

Na Vianoce ste naspievali a nahrali veľmi vydarený klip k piesni Frosty the Snowman. Plánujete nahrať ďalšie?

V spolupráci s novovzniknutým ružomberským štúdiom Liptov LAB plánujeme nahrať aj ďalšie skladby a prezentovať ich na našej facebookovej stránke, ale i na Instagrame či Youtube.

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

V najbližšej budúcnosti sa plánujeme hudobne prezentovať na internetových hudobných platformách, máme tiež chuť vystupovať na väčších slovenských i zahraničných jazzových podujatiach. Nakoľko sme pomerne mladá jazzová formácia, máme ambíciu dostať sa aj do povedomia poslucháčov, ktorí zatiaľ nemajú k jazzu bližší vzťah. Budeme sa tešiť na spoluprácu s poprednými jazzovými umelcami, ale tiež na kontakt so živým publikom, pokiaľ nám to už, samozrejme, dovolí situácia.

Mladým umelcom držíme palce a prajeme veľa úspechov v hudobnej kariére.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia