Panelová výstava o Ružomberčanovi Andrejovi Hlinkovi je už aj v Martine

Panelová výstava o Ružomberčanovi Andrejovi Hlinkovi je už aj v Martine

RedakciaAktuality28.10.2018

Tento rok si pripomíname 80. výročie úmrtia Andreja Hlinku, ktorý sa v moderných dejinách podieľal na emancipácii slovenského národa. V októbri pokračujú spomienkové podujatia na ružomberskú osobnosť Andreja Hlinku, pričom sa do nich zapája aj Matica slovenská v Martine, ktorá sa tento týždeň stala po Katolíckej univerzite v Ružomberku ďalším miestom panelovej výstavy o Andrejovi Hlinkovi. „Výstava bude umiestnená v druhej matičnej budove v Martine a jej vernisáž bola sprevádzaná prednáškou o živote a diele Andreja Hlinku. Známe, ale aj neznáme fakty z jeho národno - politických aktivít priblížil docent Pavol Parenička zo Slovenského literárneho ústavu Matice slovenskej,“ informuje Veronika Matušková, hovorkyňa Matice slovenskej.

Andrej Hlinka patrí k výrazným nielen ružomberských, ale i celoslovenským osobnostiam, ktoré sa svojou celoživotnou prácou zaslúžili o vznik samostatnej demokratickej Slovenskej republiky v roku 1993. Hlinkovi tieto zásluhy priznal aj slovenský zákon s názvom Lex Hlinka z roku 2007.

„Otec národa Andrej Hlinka si aj v 21. storočí zasluhuje našu pozornosť. Jeho nezlomný charakter a vôľa, výrazná charizma, verva, s akou bojoval za slovenský národ a prostý ľud, sú tým, čím dodnes oslovuje široké vrstvy spoločnosti. Pri príležitosti ôsmich dekád od Hlinkovho úmrtia sme sa aj my, matičiari, rozhodli pripomenúť si túto osobnosť a v priestoroch sídelnej budovy Matice slovenskej sprístupniť širokej verejnosti panelovú výstavu o jeho životnom diele," povedal riaditeľ Archívu Matice slovenskej Pavol Madura.

Podľa informácie Matice slovenskej môžu záujemcovia navštíviť výstavu v druhej matičnej budove na Ulici P. Mudroňa 1 v Martine do utorka 6. novembra 2018.

foto: Matica Slovenská

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia