Parkovaciu politiku v meste otestuje pilotný projekt

Parkovaciu politiku v meste otestuje pilotný projekt

RedakciaAktuality14.5.2020

Mesto Ružomberok sa rozhodlo riešiť nepriaznivú situáciu v oblasti statickej dopravy s využitím moderných technologických prostriedkov. Predmetom pilotného projektu Parkuj Smart od spoločnosti POWER MODE s.r.o. je aplikácia smart riešenia v oblasti parkovacej politiky.

Rozhodli sme sa zapojiť do projektu Parkuj Smart, aby sme posúdili a zmapovali stav parkovania v našom meste a následne vybrali najvhodnejšie riešenia pre obyvateľov mesta a návštevníkov,“ povedala pre náš portál Kvetka Legerská z referátu projektov a grantov MsÚ.

Podľa jej slov nájsť voľné parkovacie miesto aj v centre Ružomberka je čím ďalej tým ťažšie. Vodič po vjazde do cieľovej oblasti hľadá parkovacie miesto a v prípade ak sa mu to na prvý raz nepodarí, pokračuje v jazde, kým nejaké voľné miesto nájde. „V skutočnosti tak často krát pri presunoch v meste strávi nepomerne dlhý čas hľadaním parkovacieho miesta. Keby väčšina áut mala možnosť ísť priamo na miesto preň vyhradené, vodiči by ušetrili veľa času, pohonných hmôt a starostí,“ vysvetľuje Legerská. Doplnila, že v Ružomberku nie je cieľom zvyšovať počet parkovacích miest úmerne k úrovni automobilizácie. Tento počet chcú v centrálne zóne upraviť, či obmedziť nelegálne parkovanie.

Dve fázy projektu

Navrhované technické riešenie je podľa Legerskej vo fáze, kedy je pripravené na otestovanie v reálnych podmienkach. „Spoločnosť najskôr parkovaciu situáciu v meste odsleduje následne bude nasledovať ďalší krok – spustenie do prevádzky,“ popisuje Kvetka Legerská.

Riešenie podľa testovacej spoločnosti predstavuje najvyspelejší inovatívny parkovací systém, aký je dnes k dispozícii vzhľadom na zohľadnenie nákladových kritérií. „Už počas pilotného projektu sa očakáva, že v oblastiach, kde bude riešenie nasadené, dôjde k zníženiu nadbytočnej dopravy vodičov hľadajúcich miesto na parkovanie. To by malo byť sprevádzané primeranou redukciou nadmernej hlučnosti a produkcii emisií CO2,“ dopĺňa Legerská. Rovnako sa predpokladá zvýšenie priepustnosti cestných komunikácií pre tých vodičov, ktorí daným úsekom len prechádzajú. To vplýva na plynulosť dopravy hlavne v časoch ranných a poobedňajších špičiek.

V praxi to bude vyzerať tak, že ak vodič zistí, že sú parkovacie státia voľné, vyberie si miesto a aplikácia ho bude navigovať na konkrétne vybrané parkovacie státie. Pre vodičov, ktorí nevyužívajú mobilné aplikácie, budú pred vjazdom na príslušný úsek nainštalované aj digitálne parkovacie tabule, ktoré budú vodičov v reálnom čase informovať, či sú parkovacie státia voľné a v akom počte. Okrem vodičov bude mať rovnaký prehľad o aktuálnom stave aj mestská polícia a samospráva.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia