´Aplikácia ľudového umenia a remesiel vo vzdelávacom procese budúcich učiteľov´. Taký je názov Zmiešaného intenzívneho programu Erasmus+ pre študentov a učiteľov zo zahraničia, ktorý prebiehal od pondelka do dnes (10. – 14. marca) na Katolíckej univerzite v Ružomberku.
„Hostili sme študentov a pedagógov zo štyroch univerzít, z Čiech, Poľska a Slovinska. Ide o školy, s ktorými už dlhodobo spolupracujeme,“ uviedla inštitucionálna koordinátorka Erasmus+ na ružomberskej univerzite Michaela Moldová Chovancová. „V rámci tohto programu sa venujeme vzdelávaniu študentov v oblasti národného kultúrneho dedičstva. Účastníci päťdňového vzdelávacieho pobytu sa dozvedeli nielen niečo z teórie, no takisto mali možnosť overiť si svoje poznatky v praxi. Pod vedením odborníkov si skúšali výrobu predmetov z drôtu, z hliny i z textilu, dokonca sa učili šiť na strojoch. Včera nakukli do slovenskej i liptovskej gastronómie. Varili naše národné a regionálne jedlá.“
Slovenské kultúrne dedičstvo na Katolíckej univerzite spoznávalo 21 študentov a 5 pedagógov zo zahraničia, o ktorých sa starali vyučujúci z Katedry predškolskej a elementárnej pedagogiky Pedagogickej fakulty a pracovníci jej referátu pre zahraničné vzťahy. Milým a obohacujúcim spestrením bolo tiež vystúpenie univerzitného folklórneho súboru Čebrať a návšteva Vlkolínca. „Téma a jej prevedenie je niečo, čo sa na našich vysokých školách bežne nevyučuje. Išlo o inovatívnu formu vzdelávania, za ktorú dostávajú študenti kredity“, doplnila Michaela Moldová Chovancová.
Foto: KU
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia