Pastiersky rok ukončili Mitrove slávnosti

Pastiersky rok ukončili Mitrove slávnosti

RedakciaAktuality30.9.2024

Mitrove slávnosti v obci Ludrová sú tradičné podujatie spojené s ovčiarstvom a chovom oviec, ktoré sa koná každoročne. Tento rok sa slávnosti uskutočnili 28. septembra pri tamojšom kultúrnom dome. Je to skvelá príležitosť zažiť miestne tradície a kultúru, ktorej súčasťou je aj priblíženie ovčiarskych zvykov.

„Mitrove dni sa konajú v našej obci na počesť svätého Michala, patróna pastierov a ovčiarov. Tieto dni sú oslavou ovčiarstva a chovu oviec, čo bolo súčasťou života obyvateľov na dedine,“ povedal starosta obce Ludrová Slimák. Podľa jeho slov sa každoročne snažia pripraviť zaujímavý kultúrny program. Tento rok ho otvorili fujaristi z rôznych kútov Slovenska. Po nich sa predstavili deti z materskej a základnej školy.

Veľký potlesk za svoje vystúpenie získali členovia hudobno-speváckeho zoskupenia Sliačanská sedmička, ktoré zanôtili aj pastierske piesne. O priazeň publika sa uchádzala aj folklórna skupina Priechoďan z Priechodu. Založili ju v roku 1968 a od vtedy pôsobí nepretržite. Prezentuje ľudové zvyky a obyčaje, ktoré sú súčasťou života na dedine počas celého kalendárneho roka. V súčasnosti ju vedú Margita Chabanová a Milan Chaban. Folkloristi z Priechodu každoročne organizujú ľudové slávnosti „Čo sa staô v tom Priechode.“

Pri organizovaní Ludrovskej Mitrovej slávnosti podalo pomocnú ruku občianske združenie Bačova cesta. Pomáha propagovať ovčiarstvo na Slovensku a výrobky z ovčieho syra. Jeho predseda Ľudovít Urbanovský uviedol, že v prvej polovici minulého storočia sa na Slovensku chovalo asi tri milióny oviec. V súčasnosti ich počet je okolo 300 tisíc. „V minulosti liptovskú bryndzu vozili pltníci do Viedne a do Budapešti, kde bola veľmi obľúbená. V súčasnosti sa snažíme o uznanie značky Liptovská bryndza,“ povedal Ľ. Urbanovský.

Pastierske zvyky na Michala (29. septembra) a Mitru (26. októbra) boli dôležitou súčasťou tradičného života pastierov. Na Michala sa často organizovali stretnutia na salašoch, kde sa zháňali ovce a gazdovia si ich rozoberali. Tento deň bol tiež spojený s rôznymi rituálnymi obradmi, ktoré mali zabezpečiť  dobré zdravie a ochranu stáda počas zimy. Na Mitru, ktorý je patrónom pastierov, sa konali podobné zvyky. Pastieri sa modlili za ochranu svojich stád a za dobrú pastvu.  

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia