Odborník na tropické choroby, profesor Vladimír Krčméry pripomína, že prechádzky do lesa či prírody sú vhodné, pretože približne polhodinový pohyb na čerstvom vzduchu pomáha imunite. V týchto dňoch by sme sa mali izolovať od ostatných najviac ako je to možné. Aj počas prechádzok v prírode by sme mali chodiť na miesta, kde je malá šanca priameho kontaktu s ľuďmi. Vybrali sme lokality, ktoré sú dostupné prakticky priamo z mesta a vôbec nie sú vo veľkom navštevované turistami či domácimi. Preto tu nenájdete napríklad Hrabovo či Čutkovo. Na tieto miesta pritom vôbec nemusíte chodiť autom.
1. Mních (657 mnm)
Ak sa rozhodnete pre nenáročnú turistiku pre celú rodinu, Mních bude to pravé orechové. Na vrchole sa vám kopec odvďačí úchvatnou prírodnou scenériou a krásnymi pohľadmi na Ružomberok a Chočské vrchy. Rovinatým hrebeňom môžete prejsť až do Martinčeka. Na vrchole vidno pozostatky hradísk lužickej kultúry.
ZAČIATOK TRASY: Likavka (pri pekárni), alebo Martinček (pri cintoríne)
NÁROČNOSŤ: nízka
2. Predný Čebrať (945 mnm)
Ide o vrchol, z ktorého je najkrajší výhľad a neopakovateľnú panorámu celého Ružomberka a okolia. Nie nadarmo sa Ružomberku hovorí aj mesto pod Čebraťom. Tento majestátny vrch vidno z takmer každej časti mesta. Dostanete sa naň z Rybárpoľa (Chodník Z. Hochmutha), alebo Likavky veľmi miernym tempom približne za hodinu. Nejde pritom o náročný terén. O to viac vás prekvapí okúzľujúci výhľad.
ZAČIATOK TRASY: Rybárpole (pri Kuskovej vile), alebo Likavka (Drndošovo, Ul. S. Nemčeka)
NÁROČNOST: stredná
3. Krkavá skala (výška 22 m)
Ak sa rozhodnete ísť na krátku a ľahkú turistiku aj s najmenšími, jedou z možností je jedinečný skalný útvar na Kráľovskej ceste od Gejdáku na Vlkolínec, Krkavá skala. Nachádza sa na úpätí vrchu Sidorovo a patrí medzi najvyššie podobné útvary na Slovensku. V roku 1952 bola vyhlásená za chránený prírodný výtvor, neskôr za prírodnú pamiatku. Z tohto miesta máte možnosť pokračovať ďalej až na vrchol Sidorova.
ZAČIATOK TRASY: Ružomberok/Baničné (pod Gejdákom), alebo Vlkolínec
NÁROČNOSŤ: nízka
4. Borovinsko (866 mnm)
Takmer zabudnutý kopec nad Bielym Potokom je verný svojmu názvu, je plný borovíc. Tento doslova rozprávkový les leží na úpätí Národného parku Nízke Tatry. Momentálne však na vrchol nevedie oficiálne značkovaná trasa, ale je možné vystúpiť naň po dobre viditeľnom chodníku. Cestou na vrchol sa nachádzajú nádherné a netradičné výhľady na Ružomberok, hlavne jeho južnú časť.
ZAČIATOK TRASY: lom Biela púť medzi Bielym Potokom a Ludrovou
NÁROČNOSŤ: stredná
5. Bývalý skokanský mostík/Sidorovo (1 099 mnm)
Vydajte sa s nami aj po stopách niekdajšieho najväčšieho skokanského mostíka v Ružomberku. Začiatok trasy začína nad Baničným, prejdete územím, zvaným Strelnica. Okrem pozostatkov mostíka budete mať možnosť vyjsť hrebeňom na vrchol Sidorova a urobiť tak svoju turistiku ešte zaujímavejšou. Naspäť sa môžete vydať aj alternatívnou trasou, chodníkom popri ceste z Malinného Brda cez Kalváriu až do Ružomberka.
ZAČIATOK TRASY: Baničné (Cesta na Vlkolínec)
NÁROČNOSŤ: stredná
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia