Pes nie je vhodný darček

Pes nie je vhodný darček

RedakciaAktuality10.1.2022

Na každom koterci bola zelená čečinová vetvička, aby každému návštevníkovi útulku pripomenula, že sú sviatky radosti a pokoja. „Pes nie je vhodný darček, lebo si vyžaduje každodennú starostlivosť. Stalo sa, že psíka si chcel adoptovať mladý zaľúbený pár. Veľmi sa tešili, že sa spoločne o neho budú starať. Keď som sa ich opýtala, že čo bude so psíkom, ak sa náhodou rozídu, tak sa na mňa divno pozreli a povedali: Prečo by sme sa rozišli?. Po niekoľkých mesiacoch jeden z nich prišiel psíka vrátiť. Nebolo mu do reči. Podľa mňa na psíka sa nemôžeme pozerať ako na darček, ale ako na ďalšieho členia rodiny, ktorý má svoje potreby,“ povedala Oľga Lizáková.

Pri adopcii psíkov sa snažia v CNZ zistiť, že do akého prostredia idú, že prečo sa rozhodli pre takéto zvieratko. Mnoho ľudí veľmi nedôverčivo sa s nim delí o takéto údaje. Myslia si, že pracovníci CNZ sa snažia od nich získať informácie, ktoré sú dôverné. V tomto prípade sa pokúšajú len preveriť, že či pes bude mať vhodné prostredie pre život. Nie všetky plemená sú vhodné pre život v byte. Samozrejme, že sa stáva, že nový majiteľ po krátkom čase zistí, že si so psíkom neporozumeli, alebo nesplnil ich očakávania.

„Zvieratám sa snažíme vytvoriť čo najvhodnejšie podmienky pre život kým sa nachádzajú v útulku a potom hľadáme pre nich vhodný domov. Sme radi, keď sa nájdu dobrovoľníci, ktorí nám pomôžu s venčením psov, prípadne prispejú na chod nášho zariadenia. Máme darcov krmiva, ale aj financií. Najväčšiu podporu máme od mesta Ružomberok a od ľudí, ktorý nám darujú 2% z daní. Mesto Ružomberok prispieva ročne sumou 15 tisíc eur z celkových ročných nákladov 40 tisíc eur. V súčasnosti máme veľké obavy z rastu cien elektriny, ktoré môžu ohroziť chod útulku. Preto veríme, že mesto v novom rozpočte zohľadní zvýšené náklady na chod útulku. Teraz za elektriku mesačne platíme zálohu 230 eur. Elektrinu potrebujeme pri čistení kotercov, pri príprave kŕmenia, pri napájaní, na vyhrievacie podložky, ktoré sa nachádzajú v každom koterci. Ďalej zo získaných financií vynaložíme veľkú časť na granule, na veterinárnu starostlivosť o zvieratá (vakcinácie, kastrácie, čipovania plus liečba), mzdy a prevádzkové náklady,“ konštatovala Lizáková.

Útulok môžete navštíviť každý deň, od 8. 00 do 17.00 h. (počas zimy len do 16.00 h), avšak najideálnejšie je prísť popoludní, pretože ráno sa čistia koterce a kŕmia zvieratá. Taktiež je potrebné sa ozvať vopred, či už emailom, cez Facebook alebo priamo zavolať na naše kontaktné čísla, ktoré sa nachádzajú na webovom sídle: www.cnz.sk . Ak sa rozhodnete finančne pomôcť CNZ, tak môžete využiť: finančnú pomoc na naše číslo účtu: 4320031509/3100, IBAN: SK46 3100 0000 0043 2003 1509

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia