Pes zabil pri Kalvárii srnku

Pes zabil pri Kalvárii srnku

RedakciaAktuality23.5.2023

Každý majiteľ psa zodpovedá za jeho správanie. Jeho povinnosť je predchádzať tomu, aby pes utiekol, útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá a zabraňovať vzniku škôd na majetku, prírode a životnom prostredí.

Pes ušiel do lesa

Takto sa nesprával majiteľ čierneho vlčiaka, ktorý zabil malé srnča za domami smerom na Kalváriu. Mestská polícia prijal oznámenie 13. mája, okamžite tam poslala hliadku.

„Oznamovateľ povedal, že v kríkoch nad záhradami videl psa, myslel si, že chytil mačku, no potom zistil, že to bola malá srnka. Pes bol pri mŕtvom srnčiatku aj v čase príchodu hliadky, začal na policajtov vrčať, bol agresívny, chránil si svoju korisť,“ povedal preventista mestskej polície Roman Jankovič.

Medzitým na miesto privolali aj zamestnanca mestských lesov. Hliadka chcela psa odchytiť, no ušiel do blízkeho lesa a tam sa ho už nepodarilo odchytiť.

Policajti sa snažili zistiť majiteľa psa. Od okoloidúcich sa dozvedeli, kto má v blízkosti čierneho ovčiaka. Na adrese túto možnosť preverili, informácia sa však nepotvrdila, majiteľ mal svoje zviera doma. Bližšie informácie o majiteľovi útočiaceho psa sa hliadke nepodarilo zistiť ani v blízkej záhradkárskej oblasti.

Neberte mláďatá z lesa

V pondelok 15. mája mestskej polícii oznámili, že v blízkosti cesty v Bielom Potoku našli srnčiatko. Operačný príslušník oznamovateľa poučil, aby sa ku zvieraťu nepribližoval a vec oznámil členovi príslušného poľovníckeho združenia.

V tomto období nejde o opustené mláďatá, matky ich nechávajú osamote. Deje sa to pravidelne, keď srny alebo lane zháňajú potravu. Mláďa má po narodení menej intenzívny pach ako dospelá laň a vďaka sfarbeniu splýva s okolitým prostredím.

Po kontakte s človekom stráca mláďa svoj prirodzený pach a matka ho môže odvrhnúť a preto sa odporúča, aby sa ľudia nedotýkali nájdených mláďat. Krátko po narodení, keď sú najzraniteľnejšie, matky takýmto spôsobom zmenšujú riziko, že ich nájde predátor. V takýchto prípadoch teda dochádza k nechcenej záchrane mláďat.

„V tomto období je možné nájsť mláďa aj v blízkosti ľudských obydlí a turistických chodníkov, pretože sa tam menej vyskytujú predátori ako vo voľnej prírode. Preto upozorňujeme majiteľov na zákaz voľného pohybu psov,“ dodal Jankovič.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia