Pestrofarebný program počas Fullových dní

Pestrofarebný program počas Fullových dní

RedakciaAktuality4.9.2023

Príbeh Ľudovíta Fullu je príbehom nadaného chlapca z Ružomberka, z ktorého vyrástol zrelý, vzdelaný, slobodný a sebavedomý Európan. Jeho mimoriadne bohaté dielo výnimočným spôsobom spája lásku k tradíciám, vidieku a folklóru s pohľadom a skúsenosťou moderného, mestského človeka. Fullove dedičstvo je veľké, bohaté a pestré. Takto predstavujú majstra Ľ. Fullu organizátori podujatia Fullove dni. Tohto roku sú nimi okrem iných mesto Ružomberok, Galéria Ľ. Fullu, Kultúrny dom A. Hlinku, Spoločnosť Kolomana Sokola. ako aj iniciátor celej akcie Robo Kolár.

Organizátori sa aj tohto roku pokúsili zostaviť program, aby uspokojil všetky vekové skupiny a to od detí až po najstarších. Samozrejme, že podľa toho aj vyberali jednotlivé vystúpenia.  Podľa organizátorov sú Fullove dni mestským festivalom, ktorého poslaním je pripomínať Fullov príbeh, ponúkať jeho diela ako inšpiráciu každému z nás.

Fotogaléria

Z pestrej palety rôznych hudobných žánrov si verejnosť môže vybrať až do 9. septembra. Pozostáva z výtvarných, hudobných, filmových, divadelných, tanečných, dizajnérskych, tvorivých, jednoducho pestrofarebných zážitkov. V prvý deň podujatia, 31. augusta, sa divákom v pešej zóne predstavila spevácka formácia Fragile. Je to slovenská vokálna skupina zložená z populárnych osobností, známych z rôznych televíznych seriálov, divadelných, muzikálových produkcií či televíznych show. Bez použitia hudobných nástrojov, teda a cappella, skupina Fragile interpretuje známe rock/pop/jazzové hity svetových umelcov. Hitom svetových autorov a interpretov dávajú svojou kreativitou a hravosťou novú tvár.

Po zaznení populárnych piesní patrilo pódium v pešej zóne divadelno -improvizačnej skupiny troch hercov Tri Tvorivé Tvory Tvoria ju herci, ktorými sú Juraj “Šoko” Tabaček, Lukáš “Pucho” Púchovský a Stanislav “Stanley” Staško. Ich improvizácie sú tvorené vždy na mieste.

Poctu Ľ. Fullovi vzdali aj členovia folklórneho súboru Liptov. Samozrejme, že ľudové umenie, jednoduchý dedinský človek obohacoval majstra Fullu. Tento ho zväčňoval aj vo svojej tvorbe.

Celý program nevšedných osláv života a diela Ľ. Fullu, ktorý potrvá až do 9.9.2023 nájdete na: www.fullovedni.sk.

Fotogaléria

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia