Pestrý ružomberský týždeň vedy a techniky

Pestrý ružomberský týždeň vedy a techniky

RedakciaAktuality4.11.2023

V rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2023, ktorý sa uskutoční 6. až 12. novembra, sa do neho zapoja aj vedecko-pedagogickí pracovníci Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku.

Pedagogická fakulta (PF) KU v Ružomberku pripravila 54 podujatí medzi ktorými sú vedecké konferencie (6), vedecké a odborné prednášky (30), workshopy (8), výstavy a literárne prezentácie (6) ako aj exkurzie a prezentácie (4). V ponuke bude široká paleta zaujímavých a aktuálnych tém z oblasti vzdelávanie, umenia, prírodných vied, manažmentu a sociálnej práce.

Katedra biológie PF KU pripravila na 7. novembra netradičnú besedu v netradičnom prostredí, v Rozprávkovej vtáčej záhradke v Liptovských Revúcach. Kde Doc. Ing. Miroslav Saniga, CSc. bude hovoriť o ochrane vtáctva, o jeho kŕmení v zime, ale aj o svojom vzťahu k prírode, o svojej vedeckej práci. Spoznať vodné vtáctvo, ktoré prezimuje na Liptove môžu aj účastníci exkurzie, ktorá sa uskutoční 10. novembra na vodnej nádrži Bešeňová. Bude spojená aj s odchytom vtákov v príbrežných oblastiach. Podujatie, ktoré pripravuje Katedra biológie a ekológie PF KU, je určené žiakom prvého i druhého stupňa základných škôl a pre stredné školy.

Katedra geografie PF pripravila v rámci Týždňa vedy a techniky aj prednášku cestovateľa Stanislava Kaľavského pod názvom Galapágy, ktorá sa začne 7. novembra o 14. 30 h na Katedre geografie, v prednáškovej miestnostiA323. Galapágy  sú súostrovím sopečného pôvodu vo východnej časti Tichého oceánu asi 1000 kilometrov od Ekvádoru, ku ktorému patrí. Je známe nezvyčajnými druhmi zvierat, z ktorých mnohé sú endemity, aj preto Galapágy ešte v roku 1934 vyhlásili za národný park. Turisti, ktorí ich navštívia, musia dodržať rôzne podmienky. A zažil to aj S. Kaľavský: “Počas viacerých plavieb po súostroví Galapágy som zažil niekoľko jedinečných stretnutí so vzácnymi živočíchmi, ktoré mi bez slov povedali niečo o sebe, niečo o mne, niečo o vývoji. Človek sa na Galapágoch skoro proti svojej vôli stáva bádateľom, pretože zvláštnosti ostrovov ho inšpirujú k zvláštnym úvahám. Keď som si chcel jednu z nich zapísať do denníka, v zamyslení som si skoro sadol na uškatca, ktorý bol rozvalený na celú dĺžku lavičky a nenechal miesto pre prísediaceho. Chýbali mu už len noviny a cigareta.”

Milovníci hazardných hier by mali navštíviť prednášku Martina Papču z Katedry matematiky PF KU, ktorá bude venovaná hre LOTO. Cieľom jeho prevádzkovateľa je zarobiť peniaze, ale rovnaký zámer má aj jej účastník, teda hazardný hráč. Prednáška má za cieľ interaktívnym spôsobom zodpovedať otázku, či má zmysel podať všetky možné stávky v tejto hre LOTO, čím by bola na sto percent zabezpečená hlavná výhra.

Filozofická fakulta (FF) KU pripravila počas tohtoročného Týždňa vedy a techniky až 14 podujatí. Akademická obec aj širšia verejnosť sú od pondelka do štvrtka 6. – 9. novembra pozvaní napríklad na diskusiu so štátnym tajomníkom Ministerstva vnútra SR Martinom Kráľovičom o správaní sa v krízových situáciách vojen či zemetrasení; na prednášku Gila Greengrossa z Aberystwyth University o evolúcii humoru alebo na diskusiu s filozofom Eugenom Zeleňákom o tom, či pluralita nevyhnutne vedie k relativizmu. Katedra histórie pripravila prednášky hosťujúcich odborníkov o T. H. Florinovi alebo o barokovom interiéri batizovského kostola. Slovenčinári a angličtinári ponúkajú až sedem rôznych literárnovedných a filologických prednášok, diskusií a knižných prezentácií.

Pre verejnosť môže byť osobitne zaujímavá popularizačná debata o poézii, čítaní, učení (sa) a žánroch v žilinskom Artfóre vo štvrtok 9. novembra o 17:00. Jej hostkami budú autorky knižky Slovníček z básničiek Silvia Kaščáková a Jana Juhásová. Priamo na ružomberskej pôde sa v tom istom čase uskutoční diskusia s autoritami vo svete mediálnych teórií Karolom Hvížďalom, Jurajom Rusnákom a Petrom Mikulášom o súčasnej žurnalistike, popkultúre a celebritách. Debatu s exkluzívnymi hosťami bude viesť súčasná riaditeľka Sekcie spravodajstva RTVS Anna Sámelová a vyvrcholí ňou konferencia katedry žurnalistiky FF KU Prominent – celebrita – outsider, na ktorej autori predstavia novú knihu Sláva a tieň. Mediálna cesta Mariana Kočnera k statusu „toxickej celebrity“.

Všetky podujatia v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2023, ktoré budú na KU, sú určené nielen pre študentov, ale aj pre širokú verejnosť.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia