„Rodičia a starí rodičia mi vštepovali do srdca naše tradičné ľudové, nestarnúce melódie. Ako chlapca ma to samozrejme nezaujímalo, nakoľko bolo treba jarky preskakovať a nohavice drať,“ vysvetľuje Likavčan. Jeho bratranci, ktorí hrali na husliach sa zhodli, že Peter má talent a pôjde na hudobnú. Aj keď rodičia chceli, aby hral na harmoniku, nakoniec skončil pri husliach. „Po rokoch trápenia som zistil, že ma to baví. Na rozdiel od ostatných hip-hopom posadnutých a reťazami ovešaných vrstovníkov som bol ten, ktorý sa začal venovať ľudovej hudbe, nárečiu a tradíciám na Liptove,“ hovorí s nadšením talentovaný Peter.
Postupne začal hrávať v detskom folklórnom súbore Likava, Sliačanček z Liptovských Sliačov, neskôr ako primáš vo viacerých folklórnych súboroch.
V roku 2006 s priateľmi založili ľudovú hudbu pod názvom Hudbička, ktorá počas svojej histórie prešla viacerými zmenami. Za najväčší úspech Peter považuje nahranie a pokrstenie CD Hore Bielym Potokom. Svoj sen tak premenil na realitu. „Lenže nechcel som to robiť len tak – zahrať piesne, ktoré sa hrávajú. Chcel som spraviť niečo, čo po nás ostane, pre budúce generácie a zároveň, aby CD ostalo pamiatkou pre obec Biely Potok, odkiaľ mám otca,“ opisuje muzikant Rázga.
ĽH Hudbička aktívne pôsobila a rozdávala ľuďom radosť do roku 2016. Potom si jej členovia vzhľadom na množstvo iných povinností povedali, že spoluprácu ukončia. Niektoré kolektívy sa podľa hudobníka rozchádzajú v zlom. „My sme to zavŕšili hrdo a v dobrom – štrngnutím pohárov v miestnom pohostinstve, kde nápad založenia Hudbičky aj vznikol,“ konštatuje pre náš portál Peter, ktorý upresnil, že dnes pôsobia pod názvom Ľudová hudba. Tá hrá v zložení: 1. husle, 2. husle, viola, akordeón, kontrabas, cimbal. Zostavu je možné podľa potreby meniť a kombinovať.
Smutný je z doby, kde živú hudbu často krát nahrádza DJ, alebo hudba z rádia, no stále ešte veľa ľuďom ulahodí melódia ich obľúbenej piesne, ktorú počujú naživo. Poslaním Ľudovej hudby je preto spríjemniť a oživiť spoločenskú akciu každého druhu živými piesňami.
„Venovať sa tomuto koníčku je pekná záležitosť, no každý z nás potrebuje z niečoho uživiť rodinu,“ vraví Peter, ktorý pôsobí aj ako sociálny pracovník v centre sociálnych služieb Trojlístok v Ružomberku.
S kolegyňami založili pre členov centra spevácky krúžok v rámci ktorého pripravili 11 vianočných skladieb. „Naša miestnosť muzikoterapie sa zmenila na nahrávacie štúdio a po 2 mesiacoch intenzívneho skúšania sme v decembri 2017 nahrali CD Vianoce v Trojlístku,“ teší sa z úspechu Peter.
Z hľadiska muzikoterapie to malo pre znevýhodnených členov centra podľa neho veľmi pozitívny vplyv, pretože sa naučili vnímať jeden druhého. „Momentálne už pol roka pracujeme na novom CD, ktoré bude pozostávať z ľudových piesní zo všetkých kútov Slovenska,“ vraví s radosťou Peter, ktorý sa folklóru venuje 23 rokov a nemieni v pestovaní tohto koníčka prestať.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia