Piaty kúsok I. Zuskinovej do veľkej regionálnej mozaiky

Piaty "kúsok" I. Zuskinovej do veľkej regionálnej mozaiky

RedakciaAktuality22.4.2022

Liptov – Dom a život v ňom. To je názvov piatej monografie etnografky Ivety Zuskinovej, keď zmapovala tamojší región hlavne so zreteľom na niekdajšiu architektúru. Nová knižná publikácia, ktorá bola včera (21. apríla) slávnostne odprezentovaná a pokrstená v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku, však nie je iba o domoch, o stavbách, no taktiež o ľudských príbehoch, čo len umocňuje jej príťažlivosť.

Strašne dávno, ešte predtým, ako som bola riaditeľkou Liptovského múzea, vyšla mi malá knižočka o ľudovej kultúre,“ oprášili trochu svoje spomienky známa kultúrna historička. „Keďže Liptov, ako jeden z mála regiónov, nemal svoju monografiu o ľudovej kultúre, snažila som sa v tomto smere niečo zmeniť. Nasledovali oslovenia Slovenskej akadémie vied i Matice Slovenskej, lenže takto to nešlo. Potom mi veľmi šikovná kolegyňa etnologička Viera Féglová povedala, choď vlastnou cestou, pusti sa do toho sama.“

Prvá regionálna monografia Ivety Zuskinovej s titulom Liptov v ľudovej kultúre uzrela svetlo sveta v roku 2014. „Po odchode z Liptovského múzea som si povedala, že nastal čas plne sa venovať publikačnej práci. Spracovať a dať na papier všetko, čo človek vyskúmal. Táto kniha, ktorá mala vyše 200 strán, vyšla v 2 – tisícovom náklade a za polroka sa predala.“

O tri roky neskôr sa krstilo ďalšie monografické dielo Liptov - ľudové umenie. Za ním nasledovali Ovčiari v Liptove a vlani už bola von tiež publikácia Rodinné a kalendárne obyčaje.

Čerstvý Liptov – Dom a život v ňom je piatym dielom jedného monografického celku. „Pustila som sa aj do architektúry, pred ktorou som mala vždy rešpekt,“ pokračovala autorka. „Keďže som maturovala na Stavebnej priemyselnej škole v Liptovskom Mikuláši, tam som sa naučila kresliť, merať. Už ako prváčku ma zobrali do svojho tímu ľudia zo Slovenského národného múzea v Martine, keď pripravovali skanzen. Takto som so staršími kolegami pochodila po viacerých dedinách,“ zaspomínala si pri včerajšej významnej príležitosti I. Zuskinová.

Materiály, ktoré mala nazhromaždené, alebo ležali v archíve boli základom obsiahlej a pestrej piatej monografie. „Kniha nie je len o tom, ako domy v minulosti vyzerali, no približuje aj život v nich. Ako ľudia bývali, čím si svoje príbytky vyhrievali, či vykurovali. Tu je zmapovaný celý Liptov, dokonca aj jeho staré, dnes bývalé dediny, ako sú Štrba, či Liptovská Teplička. Nemožno opomenúť ani liptovských murárov, ktorí stavali dokonca aj Budapešť. Publikácia je výsledkom veľmi dobrej spolupráce s obcami. Zvlášť by som spomenul Likavku, Ludrovú, Liptovskú Lúžnu, Liptovskú Osadu i Komjatnú,“ doplnil stále mimoriadne aktívna a činná Iveta Zuskinová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia