Pietna spomienka na A. Hlinku

Pietna spomienka na A. Hlinku

RedakciaAktuality21.8.2023

Pietna spomienka pri príležitosti 85. výročia smrti kňaza a politika Andreja Hlinku, ktorý zomrel 16. augusta 1938, sa uskutočnila 18. augusta v Ružomberku. Pri jeho soche v blízkosti farského kostola si život a dielo Otca národa pripomenuli obyvatelia Ružomberka a dolného Liptova

Ružomberský primátor Ľubomír Kubáň v príhovore vyzdvihol osobnosť A. Hlinku, jeho prínos pre mesto. Jeho zásluhou vybudovali v ňom Kultúrny dom A. Hlinku, ktorého súčasťou je aj hotel. Je významnou dominantou mesta a miestom kultúrneho diania na dolnom Liptove. Primátor pripomenul, že A. Hlinka bol za svoje názory a aktivity prenasledovaní vtedajšou uhorskou vládnou mocou.

Napriek tomu urobil všetko preto, aby v jeho rodnej Černovej vyrástol nový kostol. Pôvodne ho mal vysvätiť A. Hlinka, ale vládna moc spolu s maďarským vedením katolíckej cirkvi mu v tom zabránili. Černovčania s uvedeným postupom nesúhlasili a nedovolili vstúpiť do obce procesii počas, ktorej mali vysvätiť ich kostol. Žandári začali strieľať do davu veriacich. Obete uvedeného masakru pripomína na černovskom cintoríne pamätník.

Politické aktivity a boj A. Hlinku za autonómiu Slovenska a proti čechoslovakizmu priblížil krajský predseda Matice Slovenskej v Žilinskom kraji Milan Stromko.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia