Zorganizovali ju mesto Ružomberok v spolupráci so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov pri pamätnej tabuli obetí vojny, ktorá je inštalovaná na budove tamojšieho Liptovského múzea.
Ružomberský primátor Igor Čombor počas pietnej spomienky okrem iného uviedol: „Je to už 76 rokov, ale keďže sa jedná o najhroznejšiu udalosť v histórii ľudstva, tak si to treba stále pripomínať. Je to memento pretože tie hrôzy, ktoré sa vtedy stali, nikto si neželá, najmä mladá generácia by si nemala želať, aby sa zopakovali, Boli to vypálené dediny, rozbombardované mestá, desiatky miliónov obetovaných životov, desiatky miliónov zranených ľudí. Skrátka svetovládne plány, ktoré mali, rasistické, nacistické sily na ovládnutie sveta, sa nepodarili len kvôli tomu, že národy sa postavili do protifašistického odboja a zvíťazili. My môžeme 76 rokov žiť v mieri, rozvíjať sa.“
Druhá svetová vojna sa začala 1. septembra 1939 útokom Nemecka na Poľsko. K hitlerovskému Nemecku sa pridalo Taliansko a neskôr aj Japonsko.
Odhaduje sa, že v 2. svetovej vojne zahynulo vyše 50 miliónov ľudí, podľa niektorých zdrojov dokonca okolo 70 miliónov. V krutých bojoch totiž padli milióny sovietskych vojakov a vojakov spojeneckej protinacistickej koalície, ktorej hlavní členovia boli ZSSR, USA a Spojené kráľovstvo.
Dokument o bezpodmienečnej kapitulácii hitlerovského Nemecka bol podpísaný bojujúcimi stranami na hlavnom veliteľstve sovietskych vojsk v nemeckom Karlshorste (predmestie Berlína) 8. mája o 23. 00 h.
Text a foto: Tibor Šuľa
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia