Plamienok z Betlehema prevezú skauti vlakom len symbolicky

Plamienok z Betlehema prevezú skauti vlakom len symbolicky

RedakciaAktuality17.12.2020

Na Slovensko už prišlo

Slovenskí skauti prevzali Betlehemské svetlo od rakúskych kamarátov v sobotu 12. decembra, v utorok rozžiarilo Prezidentský palác a potešilo prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Potom mala nasledovať tradičná jazda vlakom z Bratislavy do Košíc, pričom na vybraných železničných staniciach mohli veriaci od plamienka zapáliť svoju sviečku. Teraz to možné nebude.

Ale Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spolu s občianskym združením Slovenský skauting. aj v neľahkom roku 2020 nadviazali na predvianočnú tradíciu dopravy svetla z Betlehema naprieč Slovenskom. Hliadku skautov so svetlom prepraví najbližšiu sobotu pred Štedrým dňom, 19. decembra 2020, vlak R 605 Dargov s odchodom z hlavnej stanice v Bratislave o 10:13 h a s príchodom do Košíc o 16:03 h. V Ružomberku by mal vlak byť o 13.39 h.

Keďže je súčasný rok v mnohých oblastiach veľmi odlišný od predchádzajúcich, aj túto tradíciu teraz poňali netradične.

„Aktivita vypravenej skautskej hliadky sa bude niesť len v symbolickej rovine a na jednotlivých železničných staniciach sa plamienok odpaľovať nebude. Toto nevyhnutné opatrenie bolo prijaté v súvislosti s aktuálnymi možnými rizikami,“ opisuje zmeny hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Účastníci skautskej hliadky budú dodržiavať všetky platné protiepidemiologické opatrenia. Aby nedochádzalo ku kontaktu s ostatnými cestujúcimi, národný dopravca zabezpečí ich prevoz vo vyhradenom priestore.

K dispozícii bude v kostoloch

Plamienok z Betlehema však skauti symbolicky odovzdajú ľuďom počas posledného víkendu pred Štedrým dňom na svätých omšiach v sobotu 19. a v nedeľu 20. decembra v kostoloch po celom Slovensku. „Chceli by sme požiadať všetkých ľudí, pre ktorých sa Betlehemské svetlo stalo neoddeliteľnou súčasťou Vianoc, aby pri jeho odpaľovaní mysleli na aktuálne hygienické opatrenia, chránili seba, svoje okolie a rešpektovali pokyny prislúchajúce k miestu, kde si Svetlo odpália. Či už pôjde o kostol alebo tradičné miesto v exteriéri. Cieľom je dostať Betlehemské svetlo na čo najviac miest, kde svietilo aj po iné roky a nezabúdať pri tom na bezpečnosť všetkých zúčastnených,” hovorí Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Aj tento rok si môžete na interaktívnej mape, ktorú skauti každý deň aktualizujú, vyhľadať miesta, kde bude Svetlo v rámci krajiny dostupné: https://www.betlehemskesvetlo.sk/mapa/.

Betlehemské svetlo

Novodobá história Betlehemského svetla sa píše od roku 1986. Tradíciu roznášať plamienok založili naši susedia Rakúšania, ktorí sa snažili zaujímavým prvkom ozvláštniť vianočnú televíznu reláciu. Prišli na jedinečný nápad. Poslali do Betlehema lietadlom dieťa, ktoré v Bazilike Narodenia Pána odpálilo z večného svetla plamienok a prinieslo ho späť. Miestni skauti sa Svetla ujali v roku 1989 a začali ho roznášať do ostatných častí Rakúska. Následne sa tento zvyk rozšíril aj do ostatných krajín susediacich s Rakúskom vrátane Slovenska, na ktorom roznášajú skauti svetielko už od roku 1990.

Cesta Betlehemského svetla

Lietadlom z Betlehema: Ku koncu novembra sa vydajú skupiny pútnikov na čele s Dieťaťom svetla do Betlehema. Tu Dieťa svetla odpáli a letecky prinesie Európy, do Rakúska malý tichý plamienok symbolizujúci radosť a pokoj Vianoc.

Odpálenie v Rakúsku: Betlehemské svetlo sa odpaľuje na slávnostnej ceremónii v jednom z viedenských kostolov. Od roku 2013 ho cez hranice prináša najlepšia družina v aktuálnom roku, tzv. Družina roka. Po odpálení prichádza Svetlo priamo na Slovensko.

Odovzdanie betlehemskej štafety: Slovenskí skauti odovzdajú Svetlo skautom z Poľska, aby mohlo putovať ďalej cez Pobaltie, Rusko až na ďalekú Sibír. Tradícia vznikla už v roku 1993 a v roku 2016 sa po prvýkrát uskutočnilo odovzdanie ukrajinským skautom v Užhorode.

Do rúk prezidenta: Tradične je jednou z prvých zastávok po prekročení slovenských štátnych hraníc aj odovzdanie Betlehemského svetla do rúk prezidenta Slovenskej republiky.

Vlakmi po Slovensku: Pravidelne v sobotu pred Štedrým dňom sa už od skorého rána rozbiehajú vlaky so skautskými posádkami, aby doručili Svetlo po takmer tridsiatich hlavných a vedľajších železničných tratiach.

V Tatrách na Lomničáku: Plamienok z Betlehema od roku 1993 žiari aj z pomyselnej strechy Slovenska, z observatória na Lomnickom štíte, kam ho každoročne vynášajú skauti z Podtatranskej skautskej oblasti.

V regiónoch: Skauti počas predvianočných dní roznášajú Betlehemské svetlo po kostoloch, domovoch dôchodcov, detských domovov, prinášajú ho na radnice, k jasličkám a na množstvo tradičných aj nevšedných miest.

Reťaz Svetla spája Slovensko: Na celom Slovensku sa postupne rozsvecujú svetielka ako články reťaze, aby na Štedrý deň 24. decembra, vytvorili Reťaz Svetla, ktorá nás všetkých symbolicky spája.

Takýto scenár cesty Betlehemského svetla sa v malých obmenách opakujem na Slovensku už od roku 1990.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia