Plaváreň nateraz nebude fungovať ani pre športové kluby

Plaváreň nateraz nebude fungovať ani pre športové kluby

RedakciaAktuality21.5.2020

Po uvoľnení 4. fázy opatrení, ktoré platia od stredy 20. mája sa mali otvoriť aj vnútorné plavárne a športoviská. Platí to pritom len pre športové kluby. Vyzerá to však, že ružomberskí plavci si tak skoro nezaplávajú. Dôvodov je pritom niekoľko.

„Neboli presne vyšpecifikované hygienické podmienky, za akých môžu plavci fungovať v šatniach, sprchách pri a v bazéne. Na druhej strane ide aj o ekonomickú stránku. Museli by sme spúšťať bazén na 16 hodín týždenne pre kluby, ktoré majú bazén zdarma,“ povedal pre portál Žijem v Ružomberku Peter Štupák, ktorý zodpovedá za prevádzku mestskej plavárne.

Ďalším dôvodom je tiež to, že opravujú prasklinu v telese bazéna. Tá sa objavila po tom, ako plaváreň prestala fungovať.

Zelená voda je teraz prirodzený jav

Po vyše dvojmesačnej vynútenej odstávke sa na plavárni zmenila farba vody na zelenú. Podľa Štupáka je dôvod zafarbenia vody úplne prirodzený, ide o riasy.

Súčasný stav na plavárni

„Po odstavení plavárne mestom bola odstavená cirkulácia vody, vypnuté dávkovanie chemikálií a vykurovanie bazéna. Týmto sme do dnešného dňa ušetrili približne 5000 eur. Voda v bazéne musela ostať napustená, aby sa predišlo väčším škodám. Popraskali by nám kachličky v bazéne, rozsušili by sa niektoré spoje a začalo by hrdzavieť potrubie,“ vymenúva nevýhody vypustenia bazéna.

Posledné slovo pri rozhodovaní o spustení prevádzky plavárne bude mať napokon mesto. Keď rozhodne o jej otvorení, a po oprave praskliny bude môcť plaváreň znova fungovať do štyroch dní. Za ten čas sa bazén vypustí, vyčistí, vydezinfikuje a napustí čistou vodou. Toto opätovné spustenie plavárne bude stáť asi 2000 eur.

Počas prestávky opravujú

Keďže už viac ako 2 mesiace je plaváreň zatvorená pre verejnosť i športovcov, využili to na viaceré práce. Počas tohto obdobia vymaľovali sprchy pre mužov a ženy, ale i opravili zhrdzavené zábradlie. Zároveň natiahli novú omietku na poškodených miestach v mužských šatniach. Opravy sa dočkalo aj zhrdzavené potrubie na rozvode tepla. Zmeny sa diali aj priamo v bazénovej hale. Zoškrabali staré nátery, vymaľovali poškodené steny a opravili tam aj nefunkčné svietidlá. Okrem toho tiež zrenovovali jednu vetvu vzduchotechniky, zoškrabali a upravili poškodený náter. „Tieto práce sme vykonali svojpomocne. Ak by sme to dali robiť firme, náklady odhadujeme aj na viac ako 5800 eur,“ doplnil Štupák.

Mesto zatvorilo prevádzku mestskej plavárne od 9. marca. Stalo sa tak po zasadnutí krízového štábu, kedy vedenie prijalo viaceré opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. Mestskú plaváreň prevádzkuje spoločnosť CZT od roku 2017.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia