Záver minulého týždňa priniesol tiež zaujímavé a inšpiratívne podujatie Liptovského múzea v jeho neoddeliteľnej „sekcii“ v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline pod názvom Víkend lesných železníc. Hlavným mottom iniciátorov - Liptovského múzea a českej Rajnochovickej lesní železnice bolo pripraviť vzájomné stretnutie prevádzkovateľov špeciálnych železníc, predovšetkým bývalých lesných a priemyselných "úzkokoľajok" na území Slovenskej a Českej republiky.
„Z celej akcie, ktorá mala široký záber, som mal len príjemné pocity. Vzniklo tu veľa inšpiratívnych podnetov. Netajím, prioritou múzea je posunúť našu Považskú lesnú železnicu na vyšší level. Takže hovorili sme o je perspektívach. Okrem iného chceme rekonštruovať lokomotívu, vagóny i drezinu. Zámer je vytvoriť i stálu expozíciu,“ povedal pre náš portál riaditeľ Liptovského múzea Michal Kovačic.
Dvojdňový event sa konal ako súčasť projektu Múzeum na kolesách, ktorý je financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika 2014-2020.
Okrem nosných hostiteľov, do Pribyline merali cestu tiež zástupcovia ďalších inštitúcií. Svoje zastúpenie malo Kysucké múzeum, ktoré prevádzkuje Historickú úvraťovú železnicu v Novej Bystrici, Korytnická lesná železnica (so Slavomírom Kontúrom a Martinom Baníkom), Čiernohorská lesná železnica, skanzen Solvayovy lomy, s lomovou priemyselnou železnicou i Občianske združenie zaniknutej Ľubochnianskej lesnej železnice. Na netradičné randevú zavítali aj riaditeľka Národného parku Nízke Tatry Sandra Popelářová.
Prítomní sa zhodli, že takáto spolupráca je najschodnejšia cesta i do budúcnosti a preto podobné výmeny skúseností by sa mali konať pravidelne.
Po odbornej sobote, nedeľa už patrila v prvom rade verejnosti i interaktívnych aktivitám najmladšej zmeny.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia