Po Liptove bude jazdiť 38 nových moderných autobusov

Po Liptove bude jazdiť 38 nových moderných autobusov

RedakciaAktuality31.5.2023

Dopravca ARRIVA Liorbus v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom (ŽSK) uvádza spoločne so zmenou cestovných poriadkov do prevádzky 95 nových moderných autobusov značiek SOR a IVECO. Od 1. júna budú 57 vozidiel využívať cestujúci prímestskou autobusovou dopravou na Orave, 38 je určených pre Liptov.

Majú moderné vybavenie

Vozidlá sú vybavené klimatizáciou, wifi pripojením, usb nabíjačkami na mobilné telefóny a tablety, informačnými tabuľami a akustickým informačným systémom pre nevidiacich. Spĺňajú najprísnejšiu normu EURO 6.

„Samozrejmosťou sú piktogramy pre osoby so zdravotným znevýhodnením a prepravu detského kočíka,“ povedala Gabriela Tisoňová, riaditeľka odboru dopravy ŽSK.

Veľká časť bude nízkopodlažná, s naklápaním vozidla pri zastavení na zastávke pre pohodlnejší nástup a výstup cestujúcich.

„Novinkou je modernejší informačný systém poskytujúci väčší rozsah informácií o trase, prestupoch a linkách. Je súčasťou integrovaného dopravného systému, ktorý v krátkom čase zavedú do praxe, Zmenou prejdú aj autobusové zastávky, všetky označia vizuálne jednotným štýlom,“ dodala Tisoňová.

Dostanete kartu zadarmo

Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová zdôraznila, že snahou župy je neustále zlepšovať podmienky dopravy cestujúcich. „Záleží nám na tom, aby mali komfort a využívali verejnú dopravu, ktorá je ekologickejším a lacnejším variantom.“

ŽSK podpísal s ARRIVA Liorbus zmluvu na desať rokov, dopravca počas tejto doby postupne vymení všetky doterajšie vozidlá.

„Takmer sto nových autobusov je silná flotila, ktorej nasadenie sa pozitívne prejaví na komforte našich cestujúcich. Som presvedčený, že aj na základe tejto skúsenosti mnohí obyvatelia nášho regiónu zvážia využívanie regionálnej autobusovej dopravy nielen na cestovanie do práce. Ale aj za rekreáciou či oddychom,“ povedal Karol Petőcz, výkonný riaditeľ ARRIVA Liorbus.

Županka dodala, že od 14. mája majú cestujúci možnosť vybaviť si dopravnú kartu zadarmo, náklady hradí ŽSK. Táto možnosť potrvá až do ukončenia Európskeho týždňa mobility, ktorý býva v druhej polovici septembra.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia