Po Ružomberku jazdil rýchlo a opitý

Po Ružomberku jazdil rýchlo a opitý

RedakciaAktuality8.7.2021

Obvineniu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky čelí 42-ročný muž z Českej republiky. V utorok 6. júla predpoludním jazdil na Škode po ceste prvej triedy v Ružomberku smerom na Liptovský Mikuláš, pričom prekročil povolenú rýchlosť o 28 km/h.

Policajná hliadka ho zastavila a počas kontroly mu dala fúkať. Výsledok bol pozitívny, v dychu mal 0,52 mg/l (1,08 promile) alkoholu.

Policajti mu obmedzili osobnú slobodu, zadržali vodičský preukaz a predviedli ho na policajný útvar. Po vyšetrení spis predložili prokurátorovi s návrhom na podanie obžaloby.

Aký trest hrozí opitému vodičovi

Priestupku sa vodič dopustí pri hodnote alkoholu do 0,48 mg/l (do 1 promile). Policajt môže vodičovi zadržať vodičský preukaz, udeliť pokutu a prípad posunúť na správne konanie. Pokuta za alkohol do 1 promile sa pohybuje od 200 do 1000 eur, hrozí aj zákaz šoférovania až na tri roky. Po uplynutí trestu musí znovu absolvovať skúšky v autoškole.

Priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky v súvislosti s požitím alkoholu sa dopustí aj vodič, ktorý sa odmietne podrobiť takémuto vyšetreniu. V tomto prípade mu hrozia pokuty za alkohol od 300 do 1 300 € a, o vodičák môže prísť na 1 až 5 rokov.

Trestného činu sa podľa Trestného zákona dopustí vodič, ktorého dychová skúška potvrdila prítomnosť alkoholu v krvi nad 1 promile (viac ako 0,48 mg/l). V tom prípade hrozí vodičovi nepodmienečný trest 12 mesiacov, no väčšinou vyviazne s podmienkou. Peňažný trest sa môže vyšplhať až na päťtisíc eur. Vinník musí navštíviť psychológa, absolvovať skúšky v autoškole.

Pribúda stále viac prípadov, keď sudcovia za opakované vedenie vozidla pod vplyvom alkoholu okrem iných trestov zabavia napríklad aj vozidlo, na ktorom bol trestný čin spáchaný.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia