Po stopách Andreja Hlinku

Po stopách Andreja Hlinku

RedakciaAktuality21.7.2023

Bezplatné prehliadky spojené s lektorským výkladom sa uskutočňujú v Mauzóleu A. Hlinku v Ružomberku a v dome A. Hlinku v Černovej v mesiacoch júl a august. Otváracie hodiny v mauzóleu sú od utorka do nedele od 10.00 do 16.00 hod. (kontakt: 044/431 44 35), v Dome A. Hlinku od utorka do nedele od 11.00 do 15.00 hod. (kontakt: 0911 393 861).

„V aktuálnej letnej sezóne si môžu návštevníci mauzólea pozrieť aj osobitnú výstavu, ktorá na 10 paneloch približuje život a dielo A. Hlinku. Donedávna bola expozícia umiestnená v Národnej rade SR,“ povedal hovorca primátora V. Miškovčík.

Lektori vo svojich výkladoch v mauzóleu oboznamujú návštevníkov pútavým príbehom o životnej ceste A. Hlinku. Okrem predstavenia jeho osoby dopĺňa sprievodca výklad o stavbe mauzólea, jeho početných rekonštrukciách až po uloženie telesných pozostatkov tejto osobnosti.

V rodnom dome A. Hlinku v Černovej sa návštevník prostredníctvom lektorského výkladu zoznamuje s jeho rodiskom. Zrekonštruovaná expozícia pozostáva z informačných panelov, ktoré moderným spôsobom vykresľujú osobu A. Hlinku a Černovú počas obdobia jeho života. Prehliadka poukazuje na tragické udalosti roku 1907 s názvom Černovská tragédia a odozvy Európy na túto udalosť. Expozícia je tiež doplnená o audiovizuálnu prezentáciu a osobné veci, ktoré A. Hlinka používal. Záujemcovia v rámci prehliadky môžu požiadať lektora o prehliadku kostola Ružencovej Panny Márie, fary a okolia chrámu a pomníka obetiam tragédie.

Návštevníkov Ružomberka stále zaujíma história spojená s osobou A. Hlinku. Miesta s ním spojené navštevujú nielen pri jeho výročiach, ale aj počas trávenia voľných chvíľ pri pobyte na Dolnom Liptove. Veľkú skupinu návštevníkov tvorili aj školské zájazdy s učiteľmi dejepisu a študentov zaoberajúcich sa históriou.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia