Po stopách zaplavených obcí

Po stopách zaplavených obcí

RedakciaAktuality18.7.2023

Trasa „Po stopách zaplavených obcí“ ponúka cyklistom na 14 kilometroch športový zážitok obohatený o poznanie histórie Liptovskej Mary, najväčšej dominanty regiónu. Tá ukrýva pod množstvom vody 13 obcí a 10 tabúľ novej trasy ukazuje mnohé fakty a zaujímavosti o druhej najväčšej priehrade na Slovensku aj niektoré z tajomstiev tejto časti Liptova. Počas trasy cyklistov zaujme aj atraktívna vyhliadka a oddychové miesto.

Športové zážitky

Liptákom sa podarilo spojiť športový zážitok s poznaním histórie. Nová cyklotrasa odhaľuje tajomstvá zatopených obcí Liptova. Pohľad na Kostol Panny Márie na okraji priehrady Liptovská Mara a na pozadí hory, to je ikonický záber na Liptov v lete a rovnako aj v zime. Vďaka novej tematickej cyklotrase jej návštevníci pochopia čo všetko predchádzalo tomu čo vidia teraz. „Priehrada Liptovská Mara v minulom storočí definitívne zmenila tvár nášho regiónu, kontinuálne osídleného už od doby kamennej. Prostredníctvom novej tematickej cyklotrasy „Po stopách zaplavených obcí“ odhaľujeme našim návštevníkom mnohé zaujímavosti. Vďaka drevenej vyhliadke Kyseľovec, ktorú sme vybudovali v kopci nad Liptovskom Marou, ponúkame cyklistom aj miesto na oddych a dychberúce výhľady,“ povedal predseda predstavenstva oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč. Na Liptove majú v rovnakom dizajne viac ako 100 drevených prvkov – prístrešky, posedenia, mapy, informačné tabule, cyklostojany.

Množstvo zaujímavých informácií

„Naša nová trasa má dĺžku približne 14 kilometrov, kvôli niekoľkým stúpaniam ju odporúčame pre zdatnejších cyklistov alebo cyklistov na elektrobicykloch. Na trase sme osadili 10 informačných tabúľ s údajmi o vodnom diele aj histórii územia. Jej súčasťou je aj komplexná obnova okolia Marského kostolíka, v rámci ktorej sme upravili verejný priestor, vymenili informačnú tabuľu, doplnili dva stojany na bicykle, infopult s informáciami o pamiatke, osadili štyri nové drevené lavičky ako aj prvky zamedzujúce prístupu vozidiel do veľmi tesnej blízkosti tejto národnej kultúrnej pamiatky,“ povedal cyklo koordinátor oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Andrej Medla. Pre budúcnosť Liptáci plánujú aj ďalšie rozšírenia trasy.

Priehrada v mnohom ovplyvnila život na Liptove. Vyriešila problémy s pravidelnými povodňami, ale od stavebnej uzávery v roku 1950 do spustenia v roku 1976, aj od koreňov zmenila život celého Liptova, najmä však životy ľudí zo zatopených obcí a aj ich potomkov.

Nová Liptovská Sielnica

„Pod hladinou skončilo až 13 liptovských obcí, z nich len jednu, Liptovskú Sielnicu, sa podarilo nanovo vybudovať po náročnom zápase s úradmi a aroganciou vtedajšej moci. Nová Liptovská Sielnica bola slávnostne otvorená v auguste 1977, pri príležitosti 30. výročia Slovenského národného povstania,“ doplnila riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. Medzi zaplavené obce patrili Čemice, Ráztoky, v chotári ktorej vyrástol pred 20-timi rokmi vodný park Tatralandia, Parižovce, obec ktorej gotický kaštieľ zo 14.storočia bol vzácnou stavbou danej doby a jeho kópia je umiestnená v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline, už spomenutá Liptovská Sielnica, tiež obec Zadiel, Nežitovce, Sestrč, Liptovská Mara, ktorá dala meno priehrade a do 16.storočia plnila úlohu svetského aj cirkevného centra Liptova. Časť kostola zostala na okraji priehrady a kópiu kostola možno navštíviť v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Pre zaujímavosť v Liptovskej Mare, upálením na hranici vedľa kostola, zavŕšili osud azda najznámejšieho stredovekého falšovateľa kráľovských donačných listín Jána Literáta z Madočian. Súdny proces s ním zamestnával všetky stupne vtedajšej súdnej moci. Svätomarci tiež patrili k vyhľadávaným pltníkom. Splavovali tovar až do Dunaja. Ďalšia z obcí bola Paludza, rodisko iniciátora a spoluzakladateľa slovenského obrodeneckého divadla v Liptovskom Mikuláši Gašpara Fejérpataky – Belopotockého či herca Adama Matejku, ktorý si zahral aj vo filmoch napríklad Obchod na korze, Nevera po slovensky, Sváko Raganprípadne Pacho, hybský zbojník. K zaplaveným obciam patrila aj obec Dechtáre, Vrbie a Demčiny, ale aj obec Sokolče. Tá mala bohatú a úspešnú športovú minulosť. Bola rodiskom Stanislava Guotha, ktorý bol pod menom Stan Mikita svetoznámym kanadským hokejistom aj členom Siene slávy NHL a tiež Jána Staršieho – úspešného československého reprezentanta v ľadovom hokeji a následne aj trénera československej hokejovej reprezentácie.

Fakty o Liptovskej Mare

Fakty o vodnej nádrži Liptovská Mara - plocha povodia je 1481,9 km2, maximálna výška hrádze je 45 m a jej dĺžka v korune je 1225 m, kóta maximálnej hladiny prevádzkovej/retenčnej je 564,89/565,69 Bpv, zatopená plocha nádrže predstavuje 21,6 km2 a celkový objem nádrže 361,9 mil. m3. Celkový inštalovaný výkon elektrárne je 198 MW.

Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV financovala tematickú cyklotrasu aj z dotácie Ministerstva dopravy SR vo výške 12 000,- eur. Tá zahŕňala výrobu a osadenie prvkov navigácie, náučných a mapových panelov, tvorbu projektu a dizajn manuálu. Súčasťou trasy sú však aj početné prvky cykloturistického mobiliáru a drobnej architektúry odpočívadiel a informačných pointov, ktoré boli v posledných rokoch vybudované v rámci iných aktivít v súvislosti s rozvojom produktovej línie Cykloregión Liptov a taktiež spolufinancované z dotácie Ministerstva dopravy SR. Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV ďakuje za spoluprácu aj partnerom Liptovské múzeum, Slovenský vodohospodársky podnik, Hotelový komplex Gréta, obec Vlachy a Bobrovník, Rímskokatolícky cirkev Liptovský Trnovec a Prosiek, Marina Liptov.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia