Po výdatnom snežení prichádza silný vietor a mráz

Po výdatnom snežení prichádza silný vietor a mráz

RedakciaAktuality4.2.2023

V okrese Ružomberok vyhlásili mimoriadnu situáciu 1. stupňa v štyroch obciach a meste Ružomberok. Obyvatelia, samosprávy a cestári ešte nestihli odstrániť následky snehovej kalamity, ktorá včera zasiahla sever Slovenska a už im hrozí ďalšia. Meteorológovia vydali na dnešný a zajtrajší deň viacero výstrah.

Počasie sa ešte zhorší

V nižších polohách bude vietor fúkať v nárazoch rýchlosťou 65 až 85 km/h, ktorý môže vytvárať snehové záveje a jazyky na cestách, pridá sa poľadovica. Pre tieto tri predpovede vydal Slovenský hydrometeorologický ústav výstrahu 1. stupňa.

Oveľa horšia situácia bude vo vyšších polohách, kde sa očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo, v nárazoch, rýchlosť 45 - 50 m/s (160 - 180 km/h), alebo priemernú rýchlosť 30 - 34 m/s (110 - 120 km/h), čo je mohutná víchrica až orkán.

K vetru sa v Ružomberskom okrese navyše pridajú nízke teploty. „Počas dnešnej noci, od 23:00 h do 08:00 h sa ojedinele očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu -15 až -19 °C.

Podobná predpoveď platí aj pre okresy Liptovský Mikuláš, Dolný Kubín, Tvrdošín, Poprad, Brezno a Banská Bystrica.

Vyhlásená je mimoriadna situácia

Obavy zo silného vetra majú elektrikári, pretože na stromoch je hrubá vrstva mokrého snehu, čo v kombinácii so silným vetrom môže spôsobiť pád na elektrické vedenia a jehopoškodenie.

„Zatiaľ evidujeme lokálne výpadky dodávok elektrického prúdu menšieho rozsahu. Situáciu pozorne sledujeme a smepripravení okamžite zasiahnuť,“ povedal Miroslav Gejdoš, hovorca Stredoslovenskej distribučnej spoločnosti.

Horská záchranná služba neodporúča pohyb v takomto počasí v horskom teréne a zároveň upozorňuje na vysoké riziko pádu lavín, vyhlásený je 3. a v niektorých oblastiach až 4. stupeň nebezpečenstva.

„Aj naďalej platí na cestách v celom Žilinskom kraji vzhľadom na silný vietor a pretrvávajúce sneženie mimoriadna situácia. V priebehu 24 hodín napadlo v niektorých oblastiach viac ako pol metra snehu. Odporúčame vodičom, aj vzhľadom na nepriaznivú predpoveď počasia, aby obmedzili jazdu vozidlom aj počas dnešného dňa iba na nevyhnutné účely,“ informovala dnes o 10.00 h hovorkyňa ŽSK Eva Lacová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia