Po ženu priletel na Choč záchranársky vrtuľník

Po ženu priletel na Choč záchranársky vrtuľník

RedakciaAktuality27.12.2020

O tom, že ľudia sú vynaliezaví, svedčí dnešná nedeľa vo Valaskej Dubovej a na Choči. Keďže Silvestrovský výstup na Choč hygienici zakázali, turisti sa rozhodli pokochať sa výhľadom z jeho vrcholu dnes. Desiatky áut s evidenčnými číslami z celého Slovenska doslova zaplnili nielen parkoviská ale aj krajnice ciest v dedine.

Takto to dnes vyzeralo vo Valaskej Dubovej preplnenej autami turistov.

Tentoraz sa turistom naviac naskytol naozaj nevšedný pohľad. Na poludnie na vlastné oči videli záchrannú akciu s podporou vrtuľníka.

Priletel po 44-ročnú slovenskú ženu, ktorá na výstup určite nebude spomínať v dobrom. Na vrchole ju totiž postihla náhla nevoľnosť.

Jej známi požiadali o pomoc Horskú záchrannú službu (HZS), ktorá vzhľadom stav ženy, poveternostné podmienky, predpokladaný dlhý výstup na vrchol a jej následný transport, požiadala o súčinnosť posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) z Banskej Bystrice. Leteckí záchranári na Donovaloch vyzdvihli na palubu vrtuľníka záchranára HZS a spoločne smerovali žene v kolapsovom stave na pomoc.

„Lekára VZZS a záchranára HZS vysadili asi sto metrov pod vrcholom, kde medzičasom žena zostúpila za pomoci známych. Po poskytnutí neodkladnej zdravotnej starostlivosti a príprave na transport ju pomocou palubného navijaka evakuovali z terénu a po naložení na palubu letecky transportovali na letisko v Liskovej. Tam ju prevzala do starostlivosti posádka sanitky a odviezla ju do ružomberskej nemocnice,“ informuje o priebehu záchrannej akcie HZS na svojej webovej stránke.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia