Počas horúčav trpia aj zvieratá

Počas horúčav trpia aj zvieratá

RedakciaAktuality18.7.2019
Počas horúčav dbáme na to, aby bola v miske vždy voda, no nie ľadová.

Pokiaľ sme majiteľmi, nesmieme zabúdať, že aj zvieraciemu organizmu môže hroziť prehriatie.

Vyššia teplota ovzdušia nevyvoláva agresivitu u zvierat, skôr ich utlmuje. Tak, ako aj ľudia môžu byť letargický až malátny. Avšak počas horúčav nesmieme zabúdať na ich starostlivosť. „Dbáme na to, aby bola v miske vždy voda, nie ľadová,“ hovorí veterinárna lekárka Anna Čuvalová. Podľa jej odporúčaní počas horúčav zviera sledujeme, či netrpí.

Zvieratá nenechávame v zaparkovaných autách, podľa veterinárky im nepomôže ani otvorené okno. „Počas venčenia sa vyhýbame rozpáleným betónom a dlažbe, obmedzíme telesnú záťaž a zvieratám zabezpečíme prístup k tieňu,“ vysvetľuje A. Čuvalová.

Na klimatizáciu v aute sú zvieratá rovnako citlivé ako ľudia. Lekárka odporúča, ak cestovať tak radšej ráno, alebo neskoro večer a lepšie, ako klimatizácia je otvorené okno. Po pravidelnej vakcinácií, sa minimálne 1 deň snažíme so zvieraťom vyhnúť slnku.

Máte doma psa?

Psa schladzujeme pomaly a postupne.

Pes potrebuje efektívne vydávať teplo. Vzhľadom na minimálne množstvo potných žliaz, dôležitých pre termoreguláciu a znižovanie teploty, musia potenie nahradiť dýchaním. „Pes sa ochladzuje vyplazeným jazykom a zrýchleným dychom, pričom sa z dýchacích ciest odparuje voda. Dochádza tým k strate tekutín a hrozí rýchla dehydratácia. Ak pes skolabuje, nie je to schopný ochladzovať sa dýchacími cestami,“ vysvetľuje veterinárna lekárka Anna Čuvalová.

Ak chceme schladiť psa, tak to robíme podľa jej odporúčaní postupne a pomaly. Napríklad vlažným uterákom na čo najväčšej ploche tela, hlava a slabiny nestačia. „Efektívne je aj sprchovanie vlažnou vodou, nikdy nie ľadovou. Najmä labky, hruď a brucho. Chrbát a boky sa snažíme vynechať,“ menuje postup správneho ochladzovanie lekárka. Radí, že psa nikdy nehádžeme do studenej vody, rozhorúčenému telu by sme mohli spôsobiť šok, ktorý často skočí fatálne.

Inou možnosťou sú chladiace podložky, alebo aspoň studená dlažba (chodba, kúpelňa), poprípade detsky bazén, alebo lavór s vodou. „Za misku s vodou v záhradke sa poďakujú aj vtáky, ježkovia a iné zvieratá,“ pripomenula všetkým, na čo by sme počas horúčav nemali zabúdať A. Čuvalová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia