Počasie posunulo termín začiatku zberu bio odpadu

Počasie posunulo termín začiatku zberu bio odpadu

RedakciaAktuality12.3.2024

Záhradkári si môžu kvalitný kompost zobrať bezplatne.

Komunálne služby Mesta Ružomberok začínajú odvoz záhradného biologicky rozložiteľného odpadu – BRO, pre ktorý slúžia hnedé nádoby, podľa harmonogramu v pondelok 18. marca. Zvoz prerušili začiatkom novembra, pretože počas zimy je tohto odpadu málo a je nerentabilný.

Fotogaléria

„Každý rok sme začínali so zberom koncom marca, tento rok o dva týždne skôr. Dôvodom je teplé počasie, ktoré umožnilo ľudom robiť skôr poriadky v záhradách. Umožníme im zbaviť sa tohto druhu odpadu," povedal riaditeľ komunálnych služieb, ktoré prevádzkujú kompostáreň, Jozef Bašáry, .

Podľa harmonogramu býva zber každý pondelok v Hrboltovej, Novej  Hrboltovej, Rybárpoli, Černovej. V utorok je na rade centrum mesta, Polík, Klačno, Satelity, Pod Kalváriou, v stredu pokračuje Baničné, Roveň, Laziny, Bystrická cesta, vo štvrtok školy v centre mesta, Biely Potok, ostatné.

Do biologicky rozložiteľného odpadu patrí odpadové rezivo, drevotrieskové dosky, dyhy, piliny, hobliny, popol z dreva. Občania môžu do kontajnerov dávať aj kvety, tráv, lístie, vypletú burinu, pozberové zvyšky, drevný odpad zo strihania a orezávania krovín a stromov, odpad z kuchyne vo forme zhnitého ovocia a zeleniny a šupiek z nich. V prípade výskytu väčšieho množstva odpadu, napríklad z rezu drevín, je možné doviezť tento odpad aj priamo do Kompostárne.

Nežiadúci je stavebný odpad, obalový materiál, skaly, sklo, papier. Kompostáreň prijíma BRO od občanov mesta zdarma. Množstvo vyzbieraného BRO s pohybuje okolo 2300 ton ročne, čo je 95 percent kapacity. Z tohto množstva po spracovaní vznikne približne 1500 tom kompostu. „Využíva ho nielen mesto, ale zadarmo si ho môžu zobrať aj obyvatelia Ružomberka,“ dodal Bašary.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia