Počet defibrilátorov v meste rastie

Počet defibrilátorov v meste rastie

RedakciaAktuality14.2.2020

Automatický externý defibrilátor (AED) je prístroj, ktorý pomocou elektrického výboja obnovuje správnu srdcovú činnosť a s jeho použitím sa šanca na prežitie zvyšuje až na 90 percent v závislosti od rýchlosti použitia. „V súčasnej dobe tvorí AED neodmysliteľnú súčasť urgentnej medicíny a postupne sa udomácňuje aj sieť defibrilátorov pre širokú verejnosť,“ povedal Olexander Opanasenko, regionálny lekár Falck Záchranná. Podľa jeho slov dokáže prístroj pomocou špecializovaných algoritmov zhodnotiť srdcový rytmus človeka a odporučiť podanie výboja.

Defibrilátor v priestoroch radnice

Zelené nálepky s nápisom AED a symbolom srdca s bleskom sa čoraz častejšie vyskytujú aj v našom okolí. „Prítomnosť takejto nálepky označuje miesto, v ktorom je automatický defibrilátor umiestnený a mali by sa tam nachádzať aj ľudia, ktorí vedia tento prístroj použiť a poskytnúť prvú pomoc pred príchodom záchrannej zdravotnej služby,“ konštatoval Opanasenko.

Nový defibrilátor v priestoroch radnice

Mesto nedávno umiestnilo jeden automatický externý defibrilátor do priestorov radnice, no jeho použite podlieha otváracím hodinám úradu. Aj z toho dôvodu plánuje radnica sieť AED rozšíriť. „Mesto do budúcna plánuje rozmiestňovať AED vo viacerých častiach mesta. S najväčšou pravdepodobnosťou najbližšie umiestnime jeden priamo v centre mesta – v okolí vajca,“ potvrdil pre náš portál hovorca primátora mesta, Viktor Mydlo a doplnil, že časový horizont momentálne nie je možné predpovedať.

V meste je ich niekoľko

AED v Tescu na Hrabovskej ceste

V meste sme našli niekoľko takýchto prístrojov, ktoré sú dostupné len v čase otvorenia jednotlivých budov. Podľa slov prorektorky pre vzdelávanie Katolíckej univerzity v Ružomberku, Mariany Magerčiakovej sa v priestoroch univerzity nachádzajú zatiaľ tri automatické externé defibrilátory. Na vrátnici Pedagogickej fakulty, v Univerzitnej knižnici a na vrátnici Fakulty zdravotníctva. Na fakultách sa prístroj nachádza na vrátnici, resp. recepcii. V univerzitnej knižnici je uložený pri výpožičnom pulte. „Katolícka univerzita v blízkej budúcnosti umiestni ešte jeden AED na Študentský domov Ruža,“ doplnila Magerčiaková.

Okrem Katolíckej univerzity sa štyri defibrilátory nachádzajú v Mondi SCP, priamo v Ústrednej vojenskej nemocnici je ich štrnásť. AED sa nachádza aj v priestoroch súkromnej kliniky Spinn, na Základnej škole Sládkovičova, futbalovom štadióne a ďalší nedávno pribudol v Tescu na Hrabovskej ceste. (tento stav nemusí byť konečný pozn. redakcie)

Inšpiráciou je Poprad

Defibrilátory sú v Poprade umiestnené na verejných priestranstvách a k dispozícii 24 hodín denne. Zdroj: Mesto Poprad

Najväčší počet AED na Slovensku sa nachádza v Poprade, kde sú k dispozícii v každej mestskej časti. Len prednedávnom samospráva zakúpila desať život zachraňujúcich prístrojov a rovnako sprístupnila aj päť doterajších. „Novinkou je že, všetky defibrilátory sú umiestnené na verejných priestranstvách a dostupné verejne nepretržite 24 hodín,“ píše radnica na svojej stráne.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia