Počet holubov v meste sa zníži

Počet holubov v meste sa zníži

RedakciaAktuality25.2.2020

Už od nepamäti patria ku koloritu mesta. Deti ich často naháňajú v centrálnej časti mesta - pri hodinách, v blízkosti neprehliadnuteľného ružomberského vajca, ale i neďaleko pošty. Samozrejme neúspešne. Avšak vyľakaný kŕdeľ holubov mnohokrát preto sadá na priečelie Kultúrneho domu Andreja Hlinku i okolité budovy. A tam začína problém.

Množiace sa problémy

Koľko holubov sa nachádza v súčasnosti na území mesta, nevedno. Ako potvrdil hovorca primátora mesta Viktor Mydlo, v súčasnosti radnica nedisponuje relevantnou štatistikou alebo štúdiou o počte holubov na území mesta. Od januára do marca samospráva prostredníctvom súkromnej spoločnosti odchytáva holuby. Robí tak formou klietok rozmiestnených v rôznych častiach centra mesta.

„Mesto sa rozhodlo pristúpiť k tomuto kroku predovšetkým pre množiace sa problémy s dažďovými odtokmi niektorých mestských budov, ktoré sú znefunkčnené holubími exkrementmi, upchávajú sa a zatápajú podkrovia a miestnosti. Takáto škoda sa ľahko vyšplhá na tisícky eur. Holub domáci spôsobuje problémy vo všetkých mestách,“ uviedol Mydlo.

Odchyt nejde podľa predstáv

Ako potvrdil Mydlo, odchyt realizujú prostredníctvom klietok, ktoré sú rozmiestnené vo vybraných častiach centra mesta. Tie sa nachádzajú na budove Celprojektu, Kultúrneho domu Andreja Hlinku a na jednom z výškových panelákov na M. R. Štefánika. Všetky holuby pritom kontrolujú. Tie, ktoré sú choré, humánne utratia a zdravé jedince poputujú do voliéry. Zimné mesiace na odchyt samospráva zvolila zámerne, pretože holuby nemajú dostatok prirodzenej stravy. Napriek tomu Mydlo priznáva, že odchyt nejde v súčasnosti tak, ako predpokladali.

„Túto skutočnosť sme komunikovali so spoločnosťou, ktorá holuby odchytáva. Vysvetlili nám, že momentálne sú vykŕmené a stále vykrmované,“ doplnil Mydlo.

Kŕmenie holubov je pritom v rozpore s platným Všeobecne záväzným nariadením mesta a za takéto konanie hrozí pokuta.

Holub domáci sa vyskytuje najmä v centrách miest, kde hniezdi na priečeliach historických stavieb i kostolov. Najväčšie počty holubov sú počas jesene, v zime sa ich stavy môžu znížiť.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia