Počet nakazených zamestnancov vojenskej nemocnice sa zdvojnásobil

Počet nakazených zamestnancov vojenskej nemocnice sa zdvojnásobil

RedakciaAktuality3.1.2021

Lekárske tajomstvo musia zachovať

Vojenská nemocnica v Ružomberku má v súčasnosti vyčlenených pre kovidových pacientov 141 lôžok, obsadených je 50, pričom 19 pacientov využíva umelú pľúcnu ventiláciu. Tieto čísla sú približne rovnaké aké evidovali v polovici decembra.

Počet infikovaných zamestnancov nemocnice sa však zdvojnásobil. Z 50 vzrástol na súčasných 106, čo je sedem percent z približne 1500 zamestnancov. COVID-19 má potvrdených 14 lekárov, 45 sestier, zbytok je ostatný personál.

„Najviac je z Kliniky vnútorného lekárstva, infektológie, neurológie a psychológie. Komplikuje to situáciu a poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ale zatiaľ to zvládame,“ povedala hovorkyňa Petra Dišková. Dodala, že od vypuknutia pandémie malo pozitívny test na koronavírus 452 zamestnancov.

Vyjadrila sa aj k úniku informácií zo zdravotného záznamu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, ktorého v ružomberskej nemocnici operovali po úraze oka. „Nevieme, kto únik zapríčinil, či to bolo niekto z nemocnice, polície či iných orgánov, ktoré majú k nim prístup. Lekárske tajomstvo musí byť zachované počas života aj po smrti pacienta, nech ide o kohokoľvek, prezidenta alebo bezdomovca. Nemôžeme ho porušiť ani v prípade, že chceme dementovať akékoľvek hoaxy a lži.“

Minister chce vinníka potrestať

Medzi hoaxy patrí aj správa o odvolaní riaditeľa Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku Vladimíra Lengvarského, ktorá sa začala šíriť prvý deň roku 2021.

Podľa nej odvolanie malo byť dôvodom chyby zdravotníkov pri ošetrení Lučanského a snaha zahladiť stopy dokazujúce, že ho vo väzení zbili.

Minister Naď a riaditeľ vojenskej nemocnice generál Lengvarský.

„Uvedená informácia sa nijakým spôsobom nezakladá na pravde. Generál Lengvarský je dlhoročný špičkový a rešpektovaný odborník a manažér, ktorý od svojho nástupu do funkcie riaditeľa nemocnice v Ružomberku dokázal už zrealizovať viacero dôležitých rozhodnutí, čím zvrátil množstvo nesystémových a netransparentných krokov bývalého vedenia,“ píše na svojom facebooku minister Naď.

Podľa neho nemocnica nijakým spôsobom nezlyhala pri menšom operačnom zákroku oka trvajúcom 90 minút, po ktorom sa Lučanskému výrazne vylepšil zrak.

V súvislosti s fotografiami zo zdravotného záznamu z operácie, tvrdí, že nemajú čo skrývať. Vinníka chce potrestať.

„Naopak, ak ma aj priamo bude kontaktovať osoba, ktorá mi poskytne informáciu o tom, ako sa zdravotný záznam dostal na verejnosť, garantujem jej anonymitu, odmenu a beztrestnosť. Nemôžeme si dovoliť kvôli osobným zlyhaniam poškodzovať vynikajúce meno, ktoré ÚVN v Ružomberku má aj vďaka úžasnej práci počas COVID 19 krízy,“ uviedol Naď.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia