Počet odberných miest výrazne klesol

Počet odberných miest výrazne klesol

RedakciaAktuality2.7.2021

Negatívny antigénny test potrebujete pri ceste do niektorých krajín v zahraničí, ale aj pri návšteve aquaparkov, plavární a rôznych podujatí.

Od 1. júla prestal štát platiť prevádzku mobilných odberových miest (MOM) štedrým spôsobom. V podstate nechal MOM fungovať na komerčnej báze, to znamená, že štát už tieto testy ani náklady spojené s nimi neprepláca. Kto prejaví o test záujem, bude si ho musieť zaplatiť. Cenu určia jednotliví prevádzkovatelia, pohybuje sa v rozpätí 10 až 20 eur. Ak niekto žiada potvrdenie v cudzom jazyku, zaplatí viac.

V Ružomberku je jediné odberné miesto na ulici Podhora 47/1, ale testy robia len počas pracovných dní v čase od 10.00 h do 16.00 h.

V Liptovskom Mikuláši sa zatiaľ neotestujete. Plánujú tam zriadiť dve MOM. Prvú bude prevádzkovať spoločnosť Váš lekár na Námestí mieru 1. Otvorené bude od 6. júla každý deň v týždni v čase od 15.00 hod do 18.00 hod. Druhú otvorí Liptovská nemocnica s poliklinikou od 15. júla.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský povedal, že štát chce ľudí motivovať, aby sa dali očkovať. „Neočkovaní ohrozujú nielen seba, ale aj svoje okolie a zdravotnícky systém, ktorý, ak príde ďalšia vlna, bude zdravotníctvo zamestnávať takýmto spôsobom, že na to doplatia aj tí zodpovední, očkovaní.“

Zdôraznil, že ak niekto potrebuje test kvôli neurgentným voľnočasovým aktivitám, tak si ho bude musieť zaplatiť. „Nie preto, že by sme ľudí chceli penalizovať, ale preto, aby pochopili, že chránia seba a celú spoločnosť. Očkovanie je štandardný spôsob v celom svete. Ľudia sa môžu testovaniu elegantne vyhnúť. Zaočkujte sa a budete slobodní a zdraví.“

Aj preto štát spustil od 1. júla očkovanie proti COVID-19 v ambulanciách všeobecných lekárov a pediatrov. Ku dnešnému dňu sa do neho zapojilo takmer 400 lekárov.

Kompletný zoznam mobilných odberných miest MOM na Slovensku je TU.

Od 3. júla spúšťa vojenská nemocnica antigénové testovanie pre samoplatcov v MOM na Považskej ulici, mobilný domček oproti vrátnici.

Výška poplatku testu je 15 eur, je nutné platiť pripravenou presnou hotovosťou, platba kartou nie je možná. Prevádzková doba je pondelok až sobota v čase od 14.00 hod do 17.00 hod. V nedeľu od 8.00 hod do 11.00 hod.

Na testovanie sa netreba objednávať. Počas sviatkov sa antigénové testovanie pre samoplatcov vykonáva podľa spresnenia na webovej stránke www.uvn.sk Dňa 5.7.2021 - netestujemeAktuálne vieme poskytnúť potvrdenie o výsledku testu len v papierovej forme priamo na mieste. Ponúkame aj možnosť vydania výsledku testu v anglickom jazyku.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia