Pod skalami pridali ďalšie ohnivko na nevšednú reťaz pohybových aktivít

Pod skalami pridali ďalšie ohnivko na nevšednú reťaz pohybových aktivít

RedakciaAktuality5.8.2021

International Challenge Day. Do tejto medzinárodnej pohybovej výzvy sa v rokoch 1995 a 1997, a veľmi úspešne, zapojil aj Ružomberok, keď centrum dolného Liptova dalo v oboch edíciách za dva dni do pohybu a iných sprievodných aktivít ohromné množstvo svojich občanov.

Názov zo záhlavia, v danej dobe, mimoriadne úspešného nadnárodného formátu sa v slovenčine pretavil, vďaka jej promotérovi Ľubošovi Uhliarovi aj do zmysluplnej akcie na ružomberskom sídlisku Baničné. Čelenč Dej Podskaly pred pár dňami pridal ďalšiu kapitolu do histórie tohto ružomberského kúta.

Naše podujatie je spojené s prvým víkendom v auguste. Jeho kontinuita bola dvakrát prestrihnutá, v období, keď som staval dom a vlani pre zložitú pandemickú situáciu. Aj tak sme sa už prehupli do tretej desiatky,“ rozhovoril sa Ľ. Uhliar.

Dažďové motúzy určite nezahrali do karát organizátorom tohtoročného športovo – zábavného eventu, ale ich úsilie nevymizíkovali. „V ponuke bol zaužívaný formát – dospelácke súťaže v streetballe, volejbale a nohejbale dvojíc a v stolnom tenise, kde už asi desať rokov máme i detské kategórie a osobitnú pre ženy. Takisto pre detský drobizg sme pripravili i sprievodné súťaže za sladké odmeny. Vo ´vážnych´ konfrontáciách sme rozdali 33 pohárov, aj vďaka pomoci mesta,“ pokračoval Ľ. Uhliar.

Ouvertúra Čelenč Dej Podskaly sa konala ešte v minulom storočí, v lete v deväťdesiatomdeviatom. To už stál „areálik“ s antukovým kurtom na dovtedy nevábnom „placi“. „Boli sme mladí a nemali sme kde rekreačne športovať. Práve vybudovanie miestneho ihriska bolo pre mňa impulzom aj dačo pravidelné rozbehnúť. Do úvahy prichádzali športy, ktoré nás oslovovali a dali sa tu zrealizovať,“ trošku oprášil spomienky Ľ. Uhliar.

Hlavný ťahúň vždy dokázal nainfikovať svoje najbližšie okolie. „Okolo mňa sa vystriedali viacerí ľudia, v posledných rokoch je mojou pravou rukou miestny poslanec Michal Kubačka,“ podotkol Ľ. Uhliar, riaditeľ centra zákazníckeho servisu akciovej spoločnosti Mondi SCP, ktorý nikdy profesionálne nešportoval, ale patril a patrí k vášnivým vyznavačom viacerých pohybových aktivít.

Najprv išlo iba úzko komunitnú ´stretávku´, no postupne sa okruh účastníkov rozširoval. „Začínali sme rýdzo s ´baničiarmi´, či ´podskalákmi´. Lenže, záujem prísť si zahrať prejavili aj ďalší. Zväčša súťaží asi šesťdesiat ľudí a celkove sa zíde okolo sto občanov,“ dodal nosný spúšťač priekopníckej ružomberskej sídliskovej aktivity, ktorá už má nielen úctyhodnú tradíciu, ale aj spoločenský rozmer, Ľuboš Uhliar.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia