Jeho súčasťou bolo aj poďakovanie za úrodu. V rámci neho sa uskutočnila výstava plodov, ktoré dopestovali v tamojších záhradách. Podľa slov predsedu miestnej organizácie Slovenského zväzu záhradkárov vo Vlkolínci Jozefa Bašáryho na výstave predstavili niekoľko desiatok rôzneho druhu ovocia, zeleniny. Nechýbali ani broskyne, či hrozno. Takisto na výstave boli tekvice, zemiaky, kaleráby, slivky. „Našim cieľom je, aby sme vo Vlkolínci udržali odrody ovocia, ktoré sem patria. Preto sme tu vysadili aj nové stromy, ktorým sa darí.“ povedal J. Bašáry.
„Súčasné protiepidemické opatrenia nám nedovolili urobiť tradičné národopisné podujatie Nedeľa vo Vlkolínici, kde vystupovali aj folklórne súbory. Tento rok sme sa to snažili urobiť komornejšie, ale napriek tomu sem prišlo veľké množstvo návštevníkov,“ povedal zástupca ružomberského primátora Michal Lazár.
Remeselobraním vyvrcholila séria ukážok ľudových remesiel, ktoré sa uskutočňovali v Dome UNESCO vo Vlkolínci počas letných prázdnin. Medzi výrobcami boli napríklad hrnčiari, výrobkyňa slávnostných dievčenských vencov, drotárka.
Vo Vlkolínci sme stretli aj výrobcu opaskov Jána Kúkola z Partizánskej Ľupče. Uvedené remeslo mu učarovalo asi pred desiatimi rokmi. Opasky boli späté aj s ich rodinou, lebo jeho starý otec bol bača. Jeho opasok je uložený v múzeu. „Dôležité bolo vytvoriť si vlastné raznice so vzormi, ktoré sú špecifické pre Liptov. Dnes ich mám asi 180,“ povedal J. Kúkol. Podľa neho kvalita opasku závisí od hovädzej kože, ktorá je najkvalitnejšia na chrbte. V počiatkoch mu radili remeselníci z najmä z Liptova. Jeho prvým učiteľom bol Milan Kočtúch z Liptovského Hrádku.
Remeslobranie spojilo ľudovoumeleckých výrobcov najmä z regiónu Liptova. Svojou veľkosťou bola ojedinelá v tomto roku v našom kraji. Totiž neuskutočnili sa ani jarmoky, folklórne festivaly.
Text a foto: Tibor Šuľa
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia