Podmienky parkovania v Ružomberku sa od septembra zmenia

Podmienky parkovania v Ružomberku sa od septembra zmenia

RedakciaAktuality4.6.2024

V čase regulácie v spoplatnenej zóne zaparkujú iba držitelia príslušných parkovacích oprávnení, alebo každý motorista po úhrade krátkodobého parkovného.

Ružomberok pripravuje novú parkovaciu politiku. Dôvodomje zlepšenie dostupnosti parkovania pre občanov v mieste ich bydliska na základe vydanej rezidentskej parkovacej karty ku konkrétnemu evidenčnému číslu vozidla.

Príprava vstupuje do finálnej fázy, vyvrcholí prijatím nových pravidiel na rokovaní Mestského zastupiteľstva 26. júna. Po novom by mali Ružomberčania parkovať od septembra.

„Cieľom novej parkovacej politiky je nastaviť pravidlá, kde a za akých podmienok bude možné vozidlá odstaviť. Reguláciu dosiahneme zavedením hodinovej sadzby parkovného pre návštevníkov a zvýhodnením rezidentov, teda občanov mesta Ružomberok s trvalým pobytom,“ vysvetlil primátor Ľubomír Kubáň.

Nové pravidlá vznikajú v spolupráci s odborníkmi zo Slovenskej parkovacej asociácie. Návrh predstavili na spoločných rokovaniach ružomberským mestským poslancom.

V prvej fáze bude regulované státie len v centre mesta

Celé vymedzené územie zóny regulovaného státia (centrálnej mestskej zóny) sa v Ružomberku dotkne najmä centra mesta a širšieho centra, kde sa nachádza viac ako 2 500 bytov a 146 rodinných domov. Na ružomberských sídliskách sa v tejto fáze nebudú vytvárať rezidentské zóny.

Po zavedení nových pravidiel v nej bude možné parkovať len na vyznačených parkovacích miestach. V čase regulácie spoplatnením zóny v nej zaparkujú iba držitelia príslušných parkovacích oprávnení, alebo každý motorista po úhrade krátkodobého parkovného.

„Keď hovoríme o statickej doprave, ideálne by bolo, keby sme mali vo verejných priestoroch vždy okolo 10 až 15 percent voľnej kapacity, či už ide o funkciu bývania alebo služieb.Nárast počtu automobilov je nekontrolovateľný. Zurbanistického hľadiska nemáme kapacity na umiestnenie takéhoto počtu v priestore,“ hovorí Miroslav Lepeta, predseda Rady Slovenskej parkovacej asociácie.

Pred tridsiatimi rokmi bolo na Slovensku približne 900-tisíc automobilov. Dnes sa blížime k číslu 2,5 milióna vozidiel. V Ružomberku je 15-tisíc vozidiel.

Získané prostriedky využijú na rozvoj dopravnej infraštruktúry

„V Ružomberku ide o novinku, no množstvo miest a obcí na Slovensku regulované parkovanie využíva roky,“ dodal primátor Kubáň.

Všetky financie, ktoré mesto vyberie z parkovného využijevýlučne na dopravný účel, prevádzku parkovacieho systému, údržbu parkovacích miest, rekonštrukciu ciest, budovanie cyklotrás a opravu chodníkov. Okrem týchto aktivít prostriedky, ktoré budú na osobitnom účte, použijú do rozvoja dopravnej infraštruktúry, na rozvoj mestskej autobusovej dopravy a budovanie nových parkovacích plôch.

Návrh novej parkovacej politiky predstavia zástupcovia mesta na verejných stretnutia s občanmi, ktoré sa budú v Ružomberku konať v priebehu júna. Prvé sa uskutoční 6. júna pre obyvateľov Políka, 11. júna je určené pre obyvateľov lokality pri Ústrednej vojenskej nemocnici SNP – FN a 20. júna bude verejný hovor pre všetkých občanov Ružomberka v Kine Kultúra.

Bližšie informácie ohľadom nových pravidiel parkovania budú distribuované v nasledujúcich dňoch aj do poštových schránok v meste i mestských častiach. Spustia tiež špeciálnu internetovú stránku k parkovaniu, na facebooku bude mesto komunikovať na osobitnej stránke zriadenej na tento účel.

V susednom Dolnom Kubíne platí regulované parkovanie v centre mesta od roku 2016. Po dobrých skúsenostiach ho mesto zavádza od júla tohto roku aj na najväčšom sídlisku Brezovec.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia