Mladý cestovateľ počas prezentácie predstavil najnovšie tituly ich rodinného vydavateľstva Rak, predovšetkým deviaty diel série Stopy dávnej minulosti a novú životopisnú knihu Barbory Dvořákovej Tatove odkryté dejiny. Hovoril aj o krajine, v ktorej žije a pôsobí: „Pôvodne som tam cestoval ako tlmočník len na štyri prázdninové týždne s cestovnou kanceláriou. Po pár dňoch som ale zavolal domov, nech mi sem pošlú počítač, že ostávam,“ hovorí mladý cestovateľ, ktorý v Číne žije desať rokov a našiel tam aj svoju lásku.
O Čine treba rozprávať cez príbehy
Taoistické chrámové hory, budhistické chrámy, Mesto avatarov, výškové výhľadne... to všetko neobídete v dnešnej Číne, ktorou by vás mohol sprevádzať aj mladý Pavol Dvořák, ktorý v krajine podniká v oblasti cestovného ruchu. „Vnútorný turizmus je masový. Pracujúci nemajú toľko dovolenky, takže voľný čas sa využíva najmä počas štátnych sviatkov,“ pokračuje v rozprávaní. Domáci si to vynahradzujú inými aktivitami – nie je napríklad prekvapením vidieť v ktoromkoľvek mestskom parku hromadné energetické cvičenia na verejnosti. „Čina je pestrá, najlepšie je spoznať ju cez príbehy,“ dodáva. Presne tak ako jeho otec, ktorý je majstrom v sprevádzaní minulosťou práve cez príbehy. Aj on sa rád stretáva pri svojej práci s bežnými ľuďmi, komunikuje s nimi a portrétuje ich slovom i fotografiou.
Orientovaní na zvyky aj moderné trendy
V obrovskej Číne je veľmi veľa národnostných menšín, ide však o delenie podľa etnika, nie podľa náboženstva. Moderní Číňania sa neorientujú na vieru, ale udržiavajú tradície a zvyky. Svadba a pohreb sú podľa nich významovo rovnaké, hovorí mladík.
Posun vo vývoji infraštruktúry je markantný. Čína prešla obrovskými enviromentálnymi reformami a prostredie je kontrolované pomocou dronov a moderných technológií. Na elektromobily sú poskytované dotácie v hodnote 50 000 €, ale za poznávaciu značku musia domáci zaplatiť aj 10 000 €. Vo veľkomestách ako je Šanghaj, kde žije aj Pavol Dvořák, využívajú výhody zdieľanej ekonomiky, ktorá je v Číne veľmi vysoká. Rozvíja sa i infraštruktúra a do roku 2020 by sa malo sprevádzkovať 25 000 kilometrov nových železničných tratí. Nehnuteľnosti sú vo veľkých mestách veľmi drahé aj napriek stavebnému boomu. „Do roku 2020 nebude v Šanghaji žiadna budova nižšia ako 7 poschodí, s výnimkou budov pamiatkovo chránených,“ prezrádza Dvořák. Medzi ne patria niektoré známe architektonické skvosty architekta Ladislava Hudeca, ktorý pochádza z Banskej Bystrice.
Žobrákovi prispejete aj cez QR kód
Dvořákova manželka pochádza z generácie jedináčikov, no dnes je to už naopak. V Číne sú výrazne podporované viacpočetné rodiny. „Na ulici bežne zaplatíte za svoj fast food prostredníctvom QR kódu načítaného do mobilu, dokonca presne tým istým spôsobom prispejete i žobrákovi sediacemu o 20 metrov ďalej... Vo všeobecnosti Číňania akoby preskočili obdobie osobných počítačov, všetky úlohy praktického života prebrali smartfóny,“ hovorí s úsmevom Dvořák, ktorý odpovedá na otázky publika. Divákov zaujíma úroveň vzdelania, mimoriadne náročný školský systém, rozvíjajúci sa systému sociálneho zabezpečenia, kultúra a jazyka.
Fakty o čínskom jazyku
Pavol Dvořák taktiež prezradil zaujímavé fakty z prostredia Číny. Napríklad, že čínština nemá slovo nie, ale má až 8 druhov záporu. Čínska klávesnica je veľmi podobná našej, pričom počítač podľa kontextu priraďuje zodpovedajúce znaky v texte. A ak by ste chceli dosiahnuť prvú úroveň gramotnosti čínskeho jazyka, museli by ste vedieť aspoň 200 čínskych znakov, čo je znalosť bežného prváčika. Ten kto ovláda 7 000 – 10 000 znakov, je považovaný za mimoriadne vzdelaného a kultúrneho človeka.
Foto: archív P.D , z diskusie MK RK
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia