Pohotovosť pre deti v Ružomberku končí, ohrozená je aj pre dospelých

Pohotovosť pre deti v Ružomberku končí, ohrozená je aj pre dospelých

RedakciaAktuality26.6.2024

Deti ošetria po pracovnej dobe najbližšie v Dolnom Kubíne, ale pozor, služby budú poskytovať kratšiu dobu.

Dlho avizovaná zmena v pohotovostiach začne platiť už o pár dní. Výrazne sa dotkne okresu Ružomberok, ktorý príde od 1. júla o ambulantnú pohotovostnú službu (APS) pre deti a dorast.

APS pre dospelých, ktorú prevádzkuje ružomberská vojenská nemocnica, získala dočasné poverenie na prevádzku. Vyplýva to z výsledkov výberového konania, ktoré zverejnilo ministerstvo zdravotníctva.

Za lekárom do Dolného Kubína

Zrušenie detskej pohotovosti v okresnom meste Dolného Liptova bolo v pláne už dlhšiu dobu, dôvodom bol nedostatok lekárov, ktorí mali v nej slúžiť.

Preto bude od 1. júla v čase od 16.00 h do 20.00 h, cez víkend od 8.00 h do 20.00 h, poskytovať služby APS pre deti a dorast obyvateľom okresu Ružomberok pohotovosť v Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou v Dolnom Kubíne. Do 31. júna môžu rodičia prísť s deťmi do 22.00 h.

Súčasťou zmien je aj ďalšia povinnosť pre pediatrov v ambulanciách. Po novom budú v rámci svojich ordinačných hodín pacientom k dispozícii každý pracovný deň v týždni (celkovo 35 hodín týždenne), z toho minimálne jeden deň budú ordinovať do 16. hodiny.

Rezort zdravotníctva v júni vybral nových prevádzkovateľov APS na šesťročné obdobie. Zo 116 pohotovostných ambulancií licenciu získalo 89. Neobsadených zostalo až 27 pohotovostných miest.

„Ministerstvo zdravotníctva 10. júna vyhlásilo druhé kolo výberového konania na 27 pevných bodov, ktoré neboli obsadené v prvom kole. Uchádzači môžu podať žiadosť do 12. augusta 2024,“ uviedol hovorca ministerstva zdravotníctva Andrej Wallner.

Zástupcovia Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku avizovali, že toto zariadenie má záujem o APS pre dospelých a prihlásilo sa do výberového konania. Ak bude ružomberská nemocnica úspešná, pohotovosť pre dospelých v meste ostane.

Detských lekárov je málo

Ministerstvo zdravotníctva vysvetlilo zmenu podmienok prevádzky detských APS tým, že primárni pediatri na Slovensku poskytujú zdravotnú starostlivosť v ambulanciách pre viac ako 1,1 milióna detí, pričom v súčasnosti chýba 20 percent ambulantných lekárov pre deti. Naviac, takmer polovica je v dôchodkovom veku.

„Hlavným cieľom zmien je zabezpečiť, aby pediatrické ambulancie boli dostupné pacientom najmä počas dňa a aby pohotovostné služby pre deti a dorast boli dostupné v takom rozsahu, ktorý rešpektuje zachovanie zdravotnej starostlivosti o deti pri existujúcom nedostatku primárnych pediatrov,“ informuje rezort zdravotníctva na svojom webe.

V Žilinskom kraji bude od 1. júla osem ambulancií APS pre dospelých:

- Bytča (Zdravie v ohrození n.o.)

- Čadca (Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca)

- Dolný Kubín (Dolnooravská nemocnica s poliklinikou MUDr. L. N. Jégeho v Dolnom Kubíne)

- Námestovo (Oravská poliklinika Námestovo)

- Liptovský Mikuláš (Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu)

- Trstená (Hornooravská nemocnica s poliklinikou)

- Turčianske Teplice (H. A. M. Academy, s.r.o.)

- Žilina (Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina)

V Ružomberku je dočasne poverená prevádzkovaním APS Ústredná vojenská nemocnica.

Služby APS pre deti a dorast bude od 1. júla poskytovať šesť ambulancií:

- Čadca (Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca)

- Dolný Kubín (Dolnooravská nemocnica s poliklinikou MUDr. L. N. Jégeho)

- Trstená (Hornooravská nemocnica s poliklinikou Trstená)

- Liptovský Mikuláš (Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu)

- Žilina (Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina)

- Martin (MUDr. Vanda Pedanová, s.r.o.)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia