Pokračovatelia ľudových tradícií

Pokračovatelia ľudových tradícií

RedakciaAktuality4.7.2023

Liptov je do dnes jedným z najrázovitejších slovenských regiónov so živou kultúrou. Pod vencom hôr, holí a vrchov sa v kotline rozdelenej riekou Váh rozprestierajú mestečká, dediny a osady. Každé ľudské sídlo žilo svoj vlastný život a malo vlastnú kultúru.

Ľudia si skúsenosti zo spôsobu života, hospodárenia a obyčajov odovzdávali z pokolenia na pokolenie, z generácie na generáciu. Zo života odchádzajú poslední pamätníci, nositelia vzácneho dedičstva regionálnych tradícií. Majú však svojich pokračovateľov, čo ukázal aj Folklórny festival Východná 2023 (FFV).

Úvodný program festivalu patrí liptovským súborom. Bližšie o ňom nám povedala jeho autorka a riaditeľka Liptovského kultúrneho strediska Miroslava Palanová: „Prostredníctvom nášho programu sme umožnili návštevníkom nazrieť do našich troch liptovských chotárov dolného, stredného a horného Liptova, v ktorých sa snažíme uchovávať aspoň zlomok obrazu tradičnej spevnej, hudobnej i tanečnej kultúry vďaka členom folklórnych kolektívov, ktoré tu pôsobia a učia sa ich tí najmladší od najstarších. Tak ako to bolo voľakedy.“

Na FFV sa každoročne predstavujú aj ľudové kolektívy z dolného Liptova. Tohto roku sme si na veľkej scéne pozreli scénické pásmo Z troch chotárov. V nich účinkovali aj detský folklórny súbor Sliačanček a folklórna skupina Sliačanka. Spoločne otvorili bohatú klenotnicu piesní, tancov a ľudovej muziky z Liptovských Sliačov.

S tradičnými remeslami zo Slovenska sme sa stretli aj v okolí vyhliadkovej veže, kde svoju zručnosť predvádzali ľudoví výrobcovia. Medzi nimi bol aj Pavol Sliacky z L. Sliačov, ktorý predstavil svoje drevené formy na výrobu oštiepok.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia