Pokračuje projekt Príbeh nášho múzea

Pokračuje projekt Príbeh nášho múzea

RedakciaAktuality5.6.2023

Liptovské múzeum v rámci svojho cyklu Príbeh nášho múzea pripravilo ďalšiu prednášku s názvom Svedok Jasnopoliansky.

Pred dvomi rokmi bolo sté výročie od smrti Dušana Makovického, no kvôli covidu sme si to vtedy nepripomenuli. Tiež je 195 rokov od narodenia Leva Nikolajeviča Tolstého. Preto sa k týmto osobnostiam vraciame,“ uviedol Karol Dzuriak kurátor a historik Liptovského múzea.

Pod gesciou K. Dzuriaka pôjde o zaujímavé rozprávanie o neobyčajných príbehoch Dušana Makovického (Dušana Petroviča), ktoré sú podávané ním samotným a zaznamenané vo svedectvách jeho súčasníkov.

D. Makovický po absolvovaní ružomberského gymnázia študoval medicínu najprv v Prahe a neskôr v Innsbrucku a v Berlíne. Jeho životné príbehy ovplyvňovali najmä myšlienky ruského esejistu, románopisca a predovšetkým filozofa Leva Nikolajeviča Tolstého. K nemu mal Makovický blízko aj osobne. Na konci života L. N. Tolstého sa stal jeho osobným lekárom a zapisovateľom jeho myšlienok.

Prednáška Svedok jasnopoliansky bude zajtra (6. júna) v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku, 7. júna v Múzeu Čierny orol v Liptovskom Mikuláši a 8. júna v Národopisnom múzeu Liptovský Hrádok. Vždy so začiatkom o 16:00 hod.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia