Policajti, hasiči aj záchranári predviedli, čo dokážu

Policajti, hasiči aj záchranári predviedli, čo dokážu

RedakciaAktuality14.9.2022

Mestskí policajti organizujú podujatie pre deti materských a základných škôl pri príležitosti začiatku nového školského roku, ale mohla sa ho zúčastniť aj verejnosť. Na akciu prijali pozvanie policajti, hasiči, príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže, horskí záchranári aj vojaci. Centrum voľného času Elán pripravilo pre deti rôzne športové súťaže, za ktoré boli deti odmenené nejakou sladkosťou.

Zaujímavé ukážky

Organizátori pripravili zaujímavý program pozostávajúci z dynamických ukážok. Ako prví predviedli svoje umenie psovodi Okresného riaditeľstva PZ a Zboru väzenskej a justičnej stráž (ZVJS).

„V spoločných ukážkach prezentovali vyhľadávanie omamných a psychotropných látok, zadržania a zneškodnenia nebezpečného páchateľa a samozrejme poslušnosťou a ovládateľnosťou ich štvornohých miláčikov,“ opísal ukážky polície Roman Jankovič, preventista ružomberskej mestskej políie.

Jednotlivé ukážky pomohol moderátorke komentovať príslušník ZVJS, ktorý uviedol, čo od psov očakávajú, čo majú urobiť. Následne po úspešnom zákroku deti psovodov a ich štvornohých kamarátov odmenili potleskom.

Potom sa o pozornosť prítomných postarali hasiči spolu s horskou záchrannou službou. Najprv simulovali dopravnú nehodu, pri ktorej bolo potrebné vytiahnuť z vozidla zakliesneného vodiča. Pri vyslobodzovaní figuranta použili techniku, ktorú dennodenne používajú pri svojich zákrokoch v skutočnom živote. Po otvorení auta vyslobodili figuranta a odovzdali do starostlivosti horským záchranárom, ktorí zraneného figuranta transportovali do nemocnice.

Celú záchrannú akciu, jednotlivé kroky záchranárov odborne komentoval vedúci hasičov. Z jeho úst sa prítomní mohli dozvedieť aj technické údaje predvedenej výškovej techniky, pristavený rebrík dosiahne až do výšky 39 metrov.

Nakoniec hasiči predviedli uhasenie vraku, ktorý sa pred očami divákov rozhorel veľmi rýchlo a prihliadajúci mali možnosť vidieť, aká dôležitá je každá sekunda do príchodu záchranárov.

Predviedli sa ja vojaci

Príslušníci Vojenského útvaru Ružomberok predviedli deťom pristavenú techniku, mali si možnosť z blízka prezrieť nielen vojenské vozidlá, spojári deťom umožnili vstup do kontajnera, kde sa nachádzala špeciálna komunikačná technika. Veľký záujem o stanovište vojenského útvaru prezrádzalo množstvo vojenskými farbami pomaľovaných detských tvárí.

Po skončení dynamických ukážok si návštevníci mali možnosť prezrieť vozový park všetkých zúčastnených zložiek.

„Ďakujeme vedeniu jednotlivých zložiek, že umožnili svojim príslušníkom účasť na podujatí. Poďakovanie patrí aj učiteľom, ktorí prišli s deťmi do Čutkova. Ďakujeme aj Kolibe Fatranka, zberným surovinám MONSO, Autocentru František Dvorský,“ povedal Roman Jankovič.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia