Poľnohospodári žiadajú od Slovenského pozemkového fondu zmysluplný výpočet za prenajatú pôdu

Poľnohospodári žiadajú od Slovenského pozemkového fondu zmysluplný výpočet za prenajatú pôdu

RedakciaAktuality22.7.2020

Viac ako dvetisíc poľnohospodárskych podnikov, ktoré si prenajímajú pôdu od Slovenského pozemkového fondu (SPF), muselo v týchto dňoch podpísať najväčšiemu správcovi pôdy na Slovensku zvýšenie cien nájomného za pozemky. To bolo doteraz vypočítané na základe kvality pôdy, ktorá sa v jednotlivých regiónoch líši. „Kvalita pôdy bola v minulosti základom pre poľnohospodárov,“ konštatoval podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslav Štefček. Ten neskrýval svoju nespokojnosť s tzv. dodatkami k nájomným zmluvám, ktoré doručil SPF podnikateľským subjektom.

Dodatky hovoria o pojme obvyklá cena nájmu, ktorá podľa nás vznikla absolútne nejasným spôsobom,“ vysvetľuje Štefček.

Podľa jeho slov na Pozemkových okresných úradoch došlo k zmiešaniu rôznych kvalít pôd (ovocné sady, orná pôda, lúky, podnikateľská pôda) a tak sa obvyklá cena nájmu vypočítala neprimeraným spôsobom. „Nemáme problém diskutovať o zvyšovaní cien nájomného. No už teraz, badáme obrovské nedostatky a v praxi budeme zápasiť s vysokou cenou nájmu aj za pôdu, s ktorou nehospodárime,“ podotkol Štefček. Z poľnohospodárskeho podniku, kde je predsedom uviedol príklad s pôdou v Ľubochnianskej doline. Jej cena za nájom má byť po novom oveľa vyššia, hoci už roky na nej nehospodária. „SPF nám už v minulosti pridelil všetku pôdu, aj o ktorú náš podnik nemal záujem. Doteraz platil nájom podľa spomínanej kvality, čo bola minimálna cena nájmu. No v súčasnej dobe má byť päť krát vyššia, čo je pre nás neprijateľné,“ vysvetlil podpredseda SPPK a na znázornenie doplnil, že PD Ludrová si prenajíma od SPF 900 hektárov, ale skutočne verifikovanej pôdy, na ktorej aj hospodári, je iba 400 hektárov. Po úprave nájomného to vyskočilo z pôvodných 7 500 eur na 35-tisíc eur. „Mrzí nás, že po dobre zvládnutej pandémii prišla pre poľnohospodárov takáto facka od jediného správcu SPF, ktorý má monopol a jestvujúce zmluvy nekompromisne upravil. My sme aj počas pandémie fungovali na plno, krave nikto nepovedal, aby pracovala z domu,“ upozornil na ťažkú prácu poľnohospodárov Štefček.

Ministerstvo žiada spravodlivé podmienky

Podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jána Mičovského mali farmári bez dodatkov pôdu veľmi výhodne prenajatú a produkcia bola v mnohých prípadoch nízka, poberali sa len výhodné dotácie z EÚ. Minister počas minulotýždňového mimoriadneho brífingu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory uviedol, že až 77 percent farmárov na Slovensku platí trhovú cenu prenájmu na rozdiel od tých poľnohospodárov, čo si prenajímajú pôdu od pozemkového fondu.

Je nevyhnutné, aby sme v podnikateľskom prostredí nastavili spravodlivé podmienky pre všetkých,“ uviedol Mičovský.

Ten poľnohospodárom prisľúbil tento rok štátnu podporu vo výške 110 miliónov eur. „To nie je nič, čo by bolo navyše oproti minulému roku. Čiastka pre poľnohospodárov nebude ani o jeden cent vyššia,“ reagoval Štefček. V rámci SPPK chcú všetkým obyvateľom vysvetliť, že ich cieľom nie robiť na poli vlastný biznis, no chcú seriózne podnikať.

Podľa Miroslava Štefčeka od roku 1989 prechádzajú poľnohospodári zložitými obdobiami a v rámci postavenia v krajine sú na poslednom mieste. „Žiadame zrušiť dodatky k nájomným zmluvám a diskutovať o reálnych podmienkach pre všetkých poľnohospodárov, ktorých záujmy hájime,“ podotkol. Cieľom SPPK bude v najbližšom období naliehať o vytvorenie nových zmlúv na pôdu, ktorú reálne subjekty užívajú a následne žiadať o stanovenie zmysluplnej ceny nájmu, ktorá bude zodpovedať európskym kritériám a podmienkam Slovenska.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia