Poľské mesto Wisla bude partnerom Ružomberka

Poľské mesto Wisla bude partnerom Ružomberka

RedakciaAktuality7.2.2023

Budúce družobné mesto Ružomberka navštívili 3. februára prednosta MÚ Mário Klučka, asistent primátora Marek Zelnický a Miroslav Žabenský z projektového referátu. Ich hostiteľom bol starosta Wisly Tomasz Bujok, ktorý ich informoval o histórii svojho mesta, o možnostiach partnerstva.

Wisla sa nachádza v malebnom údolí rovnomennej rieky a patrí medzi známe turistické centrá. Možnosti spolupráce pre Ružomberok sa podľa slov prednostu MÚ M. Klučku otvárajú nielen v oblasti grantov, ale aj turistického ruchu, kultúry či športu.

Wisla leží v južnom Poľsku v okrese Tešín a obýva ho približne 11 tisíc obyvateľov. Hoci mesto poznať nemusíte, meno tamojšieho najznámejšieho rodáka vám iste známe je. Wislu preslávil Adam Małysz, najvýznamnejší poľský skokan na lyžiach, ktorý trikrát za sebou zvíťazil vo svetovom pohári.

Mesto Wisla sa nachádza v južnom Poľsku, Sliezkom vojvodstve v blízkosti hraníc Českej a Slovenské republiky. Prví osadníci sa na toto územie nasťahovali na prelome 16. a 17. storočia. Prvá zmienka o osade Wisla hovorí o obci patriacej pod Cieszin. Mala roľnícky charakter, neskôr poľnohospodárstvo ustúpilo a nastal rozvoj chovu dobytka. Už to, že v roku 1664 tu postavili evanjelický drevený kostol svedčí o tom, že Wisla bola už od začiatku protestantská dedina.

Mesto Wisla je tiež nazývané Perla Beskýd. Dnes žije hlavne cestovným ruchom, je celoročne navštevované turistami, okolité hory ponúkajú celý rok možnosť turistiky a športovania. V meste Wisla je niekoľko múzeí, napríklad Múzeum Beskýd, múzeum lyžovania alebo múzeum turistiky. Z tohto všetkého je jasne vidieť, že obyvatelia Wisly si okolitú prírodu a svoju históriu veľmi cenia a takto ju chcú predstaviť aj turistom, ktorí do tohto pekného mesta zavítajú. Wisla, ale okrem domácich turistov láka i turistov z blízkych susedných štátov Česka a Slovenska, ktoré toto kúpeľné mesto s obľubou navštevujú a užívajú si tu v aquaparku Tropikana veľa zábavných chvíľ vo vírivkách, vodnom prúde, toboganoch, šmykľavkách a bazénoch.

Partnerskými mesta Ružomberok sú Hlučín (ČR), Kroměříz (ČR), Mestská časť Praha 6 ˇˇCR), Děčín (ČR), Gospič v Chorvátsku a Báčovský Petrovec v Srbsku.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia