Nelichotivá situácia, ktorá nastala v súvislosti s novým koronavírusom, odhalila odhodlanosť viacerých dobrovoľníkov a vyplávalo na povrch to dobré, čo ľuďoch je. Pozreli sme sa preto na situáciu v okolitých obciach Ružomberka.
„Niektorí ľudia v našej obci majú zdravotné problémy, alebo si nemôžu nakúpiť,“ začína rozvíjať prvotnú myšlienku pomoci v obci Štiavnička jej starosta, Ladislav Zvara.
„Keďže v obci žijú aj obyvatelia ktorí majú 80-90 rokov, chceme im poskytnúť pomoc v tomto neľahkom období aspoň prostredníctvom nákupov. Tento nápad vznikol po zasadnutí krízového štábu,“ vysvetľuje ďalej Zvara.
Túto pomoc poskytnú približne 15-tim ľudom. Ako podotkol prvý muž obce, keďže v Štiavničke sa nachádza Liečebňa pre dlhodobo chorých, o týchto ľudí je postarané, chceli preto vyjsť v ústrety predovšetkým domácim obyvateľom. Nákupy budú robiť dvakrát do týždňa, vždy v utorok a vo štvrtok. Pred každým nákupom pritom urobia zoznam, kto čo potrebuje. „Potom im to zavesíme na bráničku alebo na plot, aby si to mohli zobrať bezkontaktne,“ dopĺňa Zvara.
Ako ďalej spomenul šéf obecného úradu, asi 50 rúšok pre obyvateľov ušila jedna z obyvateliek obce, Jana Sýkorová. „Boli hygienicky vyžehlené a vypraté a starším ľuďom ich rozdávali zadarmo predavačky v obchode,“ opisuje situáciu Zvara situáciu v obci. Rúška bude aj naďalej v obci šiť Slovenský červený kríž (SČK). Zároveň obec rúška aj objednala. Keď prídu, budú sa opäť rozdávať v obchode.
„Zostavili sme tím dobrovoľníkov, ktorí šijú rúška. Cez webovú stránku sme podali verejnú žiadosť o pomoc pri šití rúšok. Zapojilo sa do toho asi 20 domácností, pričom niekedy ich ľudia ušijú bez toho, aby nás kontaktovali, len nám ich priamo donesú,“ teší sa z iniciatívy obyvateľov likavský starosta Marián Javorka.
Po troch dňoch šitia vyzbierali zhruba 500 rúšok, ktoré v súčasnosti distribuujú prostredníctvom členov SČK, z ktorých niektorí zároveň aj šijú. Obec sa zamerala predovšetkým na monitorovanie situácie v obci. To pozostáva nielen zo samotného rozdávania rúšok, ale najmä z monitorovania zdravotného stavu obyvateľov. Dobrovoľníci SČK sa pýtajú, či sú obyvatelia v poriadku, či nemajú teplotu. Zaujímajú sa tiež o to, či nepotrebujú doniesť lieky. „Zatiaľ sme nemali ani jeden podnet na to, aby sme niekomu robili nákupy. Sme tomu naklonení a nechávame to otvorené,“ ozrejmuje starota. Podľa jeho slov zatiaľ ešte nikto nepovedal, žeby potreboval, aby mu obec zabezpečovala stravu. Monitoring SČK bude pravidelný, a to dvakrát do týždňa. „Ak sa situácia zmení a ľudia budú potrebovať lieky, nákupy, stravu, sme im ochotní poskytnúť túto službu v rámci toho, čo máme v obci k dispozícii,“ vysvetľuje Javorka.
Ako uvádza starosta Liskovej, Jozef Murina, v obci urobili prieskum hlavne medzi tými, ktorí sú osamelí.
„Oslovili sme asi tridsiatku ľudí, pri ktorých sme nevedeli, ako je o nich postarané. Na základe tohto prieskumu, máme dva prípady, ktorým bude obec zabezpečovať nákupy. Pri ostatných ľuďoch je to zaužívané tak, že im pomáhajú rodinní príslušníci, alebo aj susedia. Ľudia sa zomkli a navzájom si v tejto situácii pomáhajú,“ povedal Murina.
Rúška v obci šijú v obci približne týždeň. „Nakúpili sme materiál a dobrovoľníci v rámci Slovenského červeného kríža ich šijú a potom ich distribuujú obyvateľom buď členky SČK alebo obec. Už ich dostali tí obyvatelia, ktorí majú viac ako 65 rokov,“ dopĺňa starosta. V najbližších dňoch ich dostanú aj ľudia vo veku od 60 do 65 rokov. V obci sa podľa slov starostu angažujú sa aj dobrovoľní hasiči, ktorí natlačili sprievodný leták ako správne používať rúška. Leták zároveň aj distribuujú.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia