Poškodené balustrády pri cirkevnom gymnáziu je potrebné opraviť

Poškodené balustrády pri cirkevnom gymnáziu je potrebné opraviť

RedakciaAktuality2.7.2020

Mesto by mohlo opraviť centrálne mestské kamenné baslustrády, ktoré boli postavené niekedy v 30-tych rokoch minulého storočia ako dominanta mesta. S touto požiadavkou vystúpil na uplynulom mestskom zastupiteľstve poslanec Patrik Habo.

„Ide približne o 13 metrový úsek, ktorý je v areáli Gymnázia sv. Andreja. Poškodená je vrchná vrstva, ktorá spevňuje kamenný plot,“ informoval Habo.

Objekt prešiel poslednýkrát opravou v roku 2009. Rekonštrukciou vtedy prešla aj poškodená časť, ktorá patrí gymnáziu.

„Jedna časť, ktorá ukončuje priestor nad záhradkou kamenných balustrád je významne poškodená a dovolím si tvrdiť, že aj nebezpečná, pretože v tých častiach sú ukončené oceľové spojnice zábradlia,“ upozornil Habo.

Zároveň konštatoval, že na základe technickej špecifikácie by na to bola potrebná suma 4000 eur. Podľa neho by na to mohli použiť financie, ktoré zvýšili zo zimnej údržby.

Poslanec Juraj Burgan súhlasil s tým, aby sa balustrády opravili, zároveň však upozornil na fakt, že nejde o majetok mesta. Informoval sa preto, či mesto môže investovať do niečoho, čo mu nepatrí.

„Je pravda, že balustrády sa nenachádzajú na pozemku mesta, avšak ide o priečelie, ktoré tvorí jeden kompatibilný celok a za to nesieme zodpovednosť ako mesto. Budeme hľadať spoluprácu aj s gymnáziom,“ povedal viceprimátor Ján Bednárik.

Habo pripomenul, že tá časť, ktorá je dnes už na pozemku gymnázia, bola v roku 1936 skolaudovaná ako samostatné dielo.

"Radnica ho vtedy skolaudovala s poslancom Andrejom Hlinkom. V tom čase to bol jeden celok a pevne verím, že aj dnes to vnímame ako jeden celok,“ uzatvoril Habo.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia