Posledná premiéra sezóny bude pre deti

Posledná premiéra sezóny bude pre deti

RedakciaAktuality23.6.2023

Už túto nedeľu (25. júna) o 16:00 si v priestoroch jedinej stálej divadelnej scény v Ružomberku, na Podhore 18, môžu užiť narodeninovú oslavu malí aj veľkí. Kto bude oslavovať nám porozprávala režisérka, autorka dramatizácie a aj herečka inscenácie pre deti NA SKOK - Marianna Stančoková.

Divadelné štúdio RosArt pripravuje ďalšiu premiéru, tentokrát pre detského diváka. O akú hru ide, čo je jej témou a pre akú vekovú kategóriu je určená?

Predlohou pre dramatizáciu boli tri knihy o dobrodružstvách žabiakov Kvaka a Čľupa od amerického autora a ilustrátora kníh pre deti Arnolda Lobela. My sme predlohu adaptovali na dve zelené kamarátky - večne nespokojnú Vilmu a večnú optimistku Trúdku.

Za rohom sú Vilmine narodeniny. Ale čo by to boli za narodeniny bez poriadnej oslavy? A čo by to bolo za oslavu bez darčekov? Čarovné narodeninové dobrodružstvá zažijú dve nerozlučné priateľky vďaka celkom obyčajným darčekom, ktoré boli darované z lásky. Hra je aj o dôležitosti priateľstva, vzájomnej láskavosti, viere v dobrý koniec a je aj o tom, že tie najdôležitejšie veci v živote bývajú len na skok.

Hoci je inscenácia primárne určená najmladším divákom od 3 rokov, pobaví všetky generácie - deti, rodičov aj starých rodičov.

Prečo ste sa rozhodli uviesť práve takúto hru?

Dôvodom inscenovania práve inscenácie hry s názvom NA SKOK, boli posolstvá, ktoré hra tlmočí. Domnievame sa, že je dôležité viesť deti k jemnocitu, vzájomnému rešpektu, ohľaduplnosti, láskavému zaobchádzaniu, pozitívnemu nazeraniu na seba a svet a k viere, že všetko zlé sa na dobré obráti.

Aké herecké obsadenie môžeme vidieť v inscenácii NA SKOK?

Predstaví sa duo Marianna & Marianna, ktoré majú diváci možnosť vidieť aj v našom programe rozprávkového čítania pre deti ZASNEŽENÉ ROZPRÁVKY.

Vždy dobre naladenú, hoc trochu nahluchlú, žabku Trúdku hrá Marianna Marešová, popletenú pesimistku Vilmu Marianna Stančoková. Ide o našu prvú spoločnú činohernú inscenáciu pre deti. Marianna Marešová sa v Divadelnom štúdiu RosArt venuje kostýmovému výtvarníctvu a ja sa venujem réžii, dramaturgii, čiastočne scénografii, manažmentu divadla a podľa potreby aj cleaningu a pod. (smiech).

Bude sa pre detského diváka hrávať pravidelne?

Hoc našou doménou je skôr divadlo pre dospelých, ktoré reflektuje aktuálne celospoločenské témy alebo problémy jednotlivca, považujeme za nevyhnutné venovať pozornosť aj detskému divákovi. Chceme, aby aj ružomberské deti objavili krásno, ktoré ponúka magický svet divadla. Práve preto v rámci projektu Detské divadelné nedele v RosArte plánujeme aj v nasledujúcej divadelnej sezóne 2023/24 každú 3. nedeľu v mesiaci prinášať hodnotný program pre deti každého veku. V tejto sezóne sa nám podarilo tento projekt realizovať aj vďaka podpore z Nadácie Tesco.

V našej produkcii v nasledujúcej sezóne uvedieme vianočnú rozprávku Najkrajší dar na svete, ktorá vznikne s finančnou podporu Mesta Ružomberok.

Veľkou podporou pre nás sú však samotní diváci. Veľmi si prajeme, aby si čoraz viac Ružomberčanov každého veku našlo cestu do nášho divadla. Ak aj tebe záleží na tom, aby sa v Ružomberku rozvíjala kultúra a zvlášť v tejto neľahkej dobe dokázal fungovať umelecký subjekt široko-ďaleko jediný svojho druhu, tak sa už teraz tešíme na tvoju návštevu. Podrobnosti o programe nájdeš na www.oz-rosart.sk/program.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia