Posledná večera režiséra M. Demka

Posledná večera režiséra M. Demka

Ján SvrčekAktuality25.3.2024

V závere minulého roka, začiatkom decembra, bol v kine Kultúra v Ružomberku premietnutý dokumentárny film Michal Petráš: Horieť a zapaľovať, ktorý režíroval Ružomberčan Matúš Demko. V stredu (27. marca) sa v ružomberskom kine bude premietať ďalšia snímka M. Demka. O 19:00 hod. pôjde o špeciálnu predpremiéru filmu Posledná večera. Kameramanom filmu je Ružomberčan Jakub Krška.

"Keď som sa dopočul, že istý Slovák vedecky zrekonštruoval Poslednú večeru, zaujalo ma to natoľko, že som o tom chcel natočiť dokument. Akademický maliar Stano Lajda urobil obrovský kus práce, o čom sa teraz môžu presvedčiť, a možno to aj oceniť, diváci doma a časom i v zahraničí," objasnil pre náš portál svoje pohnútky, prečo do tohto projektu išiel 37 - ročný režisér. "Film sa skladá z troch motívov - cesta, pravda a život. Sme na ceste zo Slovenska do Ríma, kde vystavujeme S. Lajdu. Ide nám o pravdu o Leonardovej maľbe, nie o konšpiračné teórie. A napokon krása pretkáva náš život - veď sám reštaurátor Stano Lajda ho celý zasvätil spoznávaniu tvorby Leonarda da Vinciho s dôrazom na odkrývanie jeho jedinečnej a dokonalej Poslednej večere," doložil Matúš Demko.

Diváci sa tiež budú môcť v stredu stretnúť s režisérom Matúšom Demkom, autorom rekonštrukcie Leonardovej Poslednej večere Stanom Lajdom a odborníkmi na umenie i teológiu.

Foto: archív MD

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia