Posledná večera s ružomberským rukopisom

Posledná večera s ružomberským rukopisom

Ján SvrčekAktuality28.3.2024

Včera (27. marca) početné publikum v kine Kultúra v Ružomberku zažilo predpremiéru dokumentárneho filmu režiséra Matúša Demka Posledná večera: Cesta, Pravda a Život. Smelo možno povedať, že ide o dielo ružomberských tvorcov.

"Matúš Demko, Šimon Klačko, ktorý mal na starosti efekty, grafik Stanislav Štrba a ja sme Ružomberčania. S našim mesto je takisto spojený Ján Zborovjan, ten zase do našich filmov komponuje hudbu. Spoločne sme totiž študovali na Katolíckej univerzite v Ružomberku," rozhovoril sa kameraman tejto unikátnej snímky Jakub Krška. "Celkove táto partia už vytvorila vyše desať celovečerných dokumentárnych filmov. No myslím si, že práve posledný Posledná večera je najvydarenejší a najlepší. Nasvedčujú tomu už aj prvé ohlasy od ľudí. Netajím, veľmi milo sme boli prekvapení, ako sa zaplnila kinosála. Osobne mám veľkú radosť z toho, že náš dokument, bol ako prvý ponúknutý práve divákom v Ružomberku."

Je to snímka o Poslednej večeri – o tej, ktorú namaľoval Leonardo da Vinci, ale tiež o tej, ktorú vedecky a dlhé roky rekonštruoval akademický maliar a pedagóg Stano Lajda. Práve s Poslednou večerou sú späté Veľkonočné sviatky, ktoré sa dnes začali Zeleným štvrtkom.

Bol to duchovný a zároveň umelecký večer za účasti viacerých vzácnych hostí. Otvorilo ho, ešte predtým, ako sa začal film, pripravený v koprodukcii s RTVS premietať, diskusné okienko za účasti ružomberského rímsko-katolíckeho dekana Dušana Pardela a teológa Bohdana Hroboňa.

Po záverečných titulkoch a keď sa sála rozsvietila, opäť si zobral slovo moderátor večera Imrich Gazda, aby vyspovedal Stana Lajdu, autora vedeckej rekonštrukcie Poslednej večere a znalca Leonardovho diela, Darinu Arce, kurátorku a pedagogička, ktorá sa špecializuje aj na tvorbu S. Lajdu, Evu Ľuptákovú, bývalú dlhoročnú riaditeľku Oravskej galérie, čo po prvýkrát uviedla v premiére Lajdovu Poslednú večeru v roku 2019 a režiséra Matúša Demka.

Nuž a na úplný záver sa uskutočnilo neformálne, družné posedenie, spojené s občerstvením.

Film bude možné vidieť aj na televíznych obrazovkách, a to na verejnoprávnej dvojke už zajtra, na Veľký piatok (29. marca) večer v premiére a v utorok (2. apríla) v repríze.

Foto: Ema Valjentová

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia