Poslúžili ružomberskí aktivisti iba ako nástroj pochybných manipulátorov?

Poslúžili ružomberskí aktivisti iba ako nástroj pochybných manipulátorov?

RedakciaAktuality10.7.2020

Tzv. Kauza SCP traumatizuje Ružomberok už 15 rokov. Spolok Ružomberský papier, ktorého predsedom je bývalý šéf Fondu národného majetku z čias vlády Vladimíra Mečiara Štefan Gavorník zastupovaný advokátom z Kočnerovej Threemy Pavlom Korytárom, žiada od majiteľa papierní odškodné viac ako 107 miliónov EUR pre údajne nesplnené nároky z privatizácie SCP. Podľa posledných informácií Denníka N navyše celý spor zastrešoval muž z tzv. mafiánskych zoznamov, bratislavský advokát, Zoroslav Kollár. O čo v kauze naozaj išlo? Kto mal zo sporov profitovať? Poslúžili seniori z Ružomberka a okolia ako nástroj v rukách pochybných ľudí?

Už nedokážu mlčať

Predstavitelia a členovia jedného z najväčších slovenských občianskych združení OZ Ružomberčan, ktoré háji záujmy svojich 9 tisíc členov sa obávajú, že niekto sa snaží pripraviť o živobytie tisíce rodín. Ich nevôľu vyvolávajú opakované pokusy spolku Ružomberský papier nasmerované voči najväčšiemu zamestnávateľovi v Ružomberku a regióne Dolného Liptova. „V posledných dňoch a týždňoch vychádzajú stále nové články o ľuďoch, ktorí už viac ako 15 rokov živia v Ružomberku tému privatizácie SCP. Členskú základňu nášho združenia tvoria prevažne zamestnanci MONDI SCP a ich rodinní príslušníci. V papierňach sme dlhé roky pracovali my, naši rodičia a dnes tam pracujú naše deti. Na základe zverejnených informácií o prepojení ľudí okolo OZ Ružomberský papier na mafiánske prostredie, máme dôvodné obavy, že sa niekto pokúšal a stále pokúša fabriku, ktorú sme dlhé roky budovali, položiť na kolená,“ uvádza sa v otvorenom liste, ktorý OZ Ružomberčan zaslalo najvyšším ústavným činiteľom a ministrom vlády SR.

Temné pozadie sporu

Členovia OZ Ružomberčan narážajú na to, že údajné nároky niekoľkých bývalých zamestnancov pomáha presadzovať aj bývalý prezident Fondu národného majetku z čias Mečiarových vlád Štefan Gavorník. Tomu navyše asistuje advokát Pavol Korytár známy aj z prepisov toxickej konverzácie s mafiánom Mariánom Kočnerom v aplikácii Threema. Najnovšie prišiel Denník N s informáciou, že na vyriešení sporu proti Milanovi Fiľovi záležalo aj mužovi z tzv. mafiánskych zoznamov Zoroslavovi Kollárovi. Títo menovaní podľa všetkého aktivizujú ľudí združených v spolku Ružomberský papier, ktorý žiada odškodnenie vo výške 107 miliónov eur, či dokonca reprivatizáciu papierní.

Ľudia v pozadí sporu o papierne Kollár, Korytár, Sklenka a Kočner. Zdroj: internet

OZ Ružomberčan upozorňuje na neslávnu minulosť Štefana Gavorníka, ktorý stál pri kontroverzných privatizačných rozhodnutiach. „Predseda OZ Ružomberský papier, bývalý šéf FNM z 90-tych rokov, ktorý je podpísaný pod privatizáciou všetkých kedysi slávnych ružomberských podnikov, má podľa všetkého zálusk na ten jediný, ktorý prežil. Aj kvôli Gavorníkovi sú kedysi prosperujúce Bavlnárske závody, či ružomberský mäsokombinát dnes už len minulosťou a ich niekdajšiu slávu pripomínajú len spustošené budovy. Ružomberské papierne dnes, 24 rokov od privatizácie, živia len v našom meste skoro 3 000 rodín! O čo ide Štefanovi Gavorníkovi, ktorý zo svojho „zaslúženého“ dôchodku v jeho tatranskom penzióne Lesana organizuje aktivity s cieľom zlikvidovať fabriku?“

Akcie v 90tych rokoch získali a následne predali

OZ Ružomberčan upozorňuje aj na to, že tvrdenia o nevyplatených akciách nie sú pravdivé. Každý kto mal záujem si v 90-tych rokoch mohol kúpiť akcie podniku. „A ten, kto tak spravil, ich následne výhodne predal. Urobilo tak skoro 3 000 vtedajších zamestnancov. O čom teda páni Korytár a Gavorník rozprávajú? O akej reprivatizácii blúznia? Niečo také by bola pohroma pre celý náš región ak nie pre celé Slovensko. Prosíme, zastavte tieto aktivity!“ vyzýva Ružomberčan zodpovedných politikov. Podľa OZ Ružomberčan je možné, že bývalí údajne poškodení zamestnanci sa stali obeťami manipulátorov. Združenie preto žiada dôsledné prešetrenie celej kauzy i osôb, ktoré stoja v pozadí a ohrozujú najsilnejšieho zamestnávateľa v regióne.

Ružomberskí aktivisti. Zdroj: internet

Súdy a právni experti nárok spochybňujú

ECO – INVESTMENT a. s. ako účastník sporu vníma tieto aktivity podľa stanoviska, ktoré nám zaslali ako snahu o mimosúdne vyrovnanie, ktorú rázne odmieta. „Rozhodnutie Ústavného súdu je ďalším súdnym rozhodnutím, ktoré potvrdzuje, že nároky zamestnancov z privatizácie SCP boli splnené a podania zo strany OZ Ružomberský papier nie sú opodstatnené.“ Spoločnosť tak naráža na nedávne rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý ako najvyššia súdna inštancia v republike sťažnosti OZ Ružomberský papier zamietol.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia