Postavia novú cyklolávku cez Váh, udrží aj auto

Postavia novú cyklolávku cez Váh, udrží aj auto

RedakciaAktuality6.8.2023

Lavicu ponad Váh spájajúcu Švošov a Hubovú postavili v roku 1968, ale v súčasnosti by ju ľudia nemali využívať. Oficiálne je zatvorená od roku 2019. Prikázal to statik kvôli jej havarijnému stavu, najhoršie sú na tom nosné oceľové laná.

Obyvatelia oboch dedín to ale nerešpektovali, stále ju využívajú. Švošovčania, keď chcú ísť na autobusovú zastávku do Hubovej, Hubovčania keď smerujú na železničnú stanicu na druhom brehu rieky.

Obchádzka je dlhá, najbližší most je až v Ľubochni. Oveľa jednoduchšie je prebehnúť ponad Váh.

Stará pôjde do šrotu

Stará lávka skončí na šrotovisku.

Švošovu sa podarilo získať peniaze na úplne novú lavicu. Bude krajšia, lepšia, s vyššou nosnosťou, do päť ton. Umožní to prejazd aj osobným autám, ale bežne bude pre ne uzatvorená.

„Využívať ju budú môcť iba vozidlá pri mimoriadnych udalostiach, hlavne záchranné zložky hasiči, zdravotníci, polícia,“ povedal starosta Švošova Milan Široň.

Staviteľ musel vyriešiť, ako dostane stroje, techniku a materiál na švošovskú stranu, pretože tamojší podchod popod železnicu je malý, autá sa doň nezmestia. Vybudoval preto brod cez Váh. Teraz tam kladú betónové panely, ktoré uľahčia prejazd techniky.

Novú lávku postavia o osem metrov vyššie, pričom starú predtým zdvihne veľký žeriav, laná odpáli a po položení na breh ju rozpília do šrotu. Rovnako skončia aj železné pylóny.

„Potom žeriav postaví najskôr 24 metrov vysoký nový pylón vo Švošove, nasledovať bude lávka. Toto bude trvať asi tri týždne, v tom čase nebude prechod ponad rieku možný,“ povedal starosta. Udiať by sa to malo v októbri alebo novembri.

Cena je vyššia

Švošov získal na cyklolávku 1,4 milióna eur z eurofondov, bude súčasťou cyklotrasy cez Hubovú do Komjatnej. Pomocnú ruku podali pritom Hubovčania, ktorý sa na päť percent vysokej spoluúčasti podieľajú polovičnou sumou, polovicu tiež dajú na doteraz vynaložené, ktoré predstavujú 25-tisíc eur.

Švošovu sa podarilo úspešne ukončiť až tretie verejné obstarávanie, pretože od podania projektu a po jeho schválenie sa ceny práce a stavebných materiálov zvýšili. Liptovská stavebná spoločnosť lávku postaví za približne 1,6 milióna eur, obec preto ide žiadať navýšenie nenávratného finančného príspevku.

„Dúfame, že nám ho schvália, pretože brať si dvestotisícový úver v tejto dobe by nebolo výhodné,“ povedal Široň.

Na novej lávke sa už pracuje.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia