Potoky opäť hrozia, na príčine sú dlhotrvajúce dažde

Potoky opäť hrozia, na príčine sú dlhotrvajúce dažde

RedakciaAktuality14.10.2020

Niekoľkodňové intenzívne dažde robia vrásky na čelách vodohospodárom aj samosprávam. V priebehu včerajšieho dňa a v noci na dnes opätovne spôsobili vzostup vodných stavov v pôsobnosti Správy povodia horného Váhu Ružomberok. „Druhý stupeň povodňovej aktivity dosiahol Dovalovský potok, prvý stupeň vyhlásili na Revúcej,“ informoval Marián Bocák, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili starostovia v Liptovskom Jáne, Bobrovníku a Liptovskej Porúbke. „Zároveň z predchádzajúcich období sú stále vyhlásené druhé stupne v obciach Liptovské Sliače, kde sa vykonáva čistenie koryta toku od nánosov a naplavenín, v obci Ludrová, Malatíny, Partizánka Ľupča a Liptovská Lúžna,“ doplnil Mário Bocák. V týchto dedinách zažili v júni povodeň spôsobenú krátkodobým ale prudkým lejakom. Stúpajúce hladiny im robia starosti aj teraz. V Liptovskom Sliači povrchová voda dokonca znečistila pitnú.

„Z dôvodu dlhotrvajúceho dažďa došlo k znečisteniu zdroja pitnej vody pre Nižný a Stredný Sliač. Z tohto dôvodu odporúčame občanom, aby vodu z vodovodu nepoužívali na pitie ale len ako úžitkovú. Zásobovanie domácností v Nižnom a Strednom Sliači zabezpečuje cisterna VSR Ružomberok, ktorá priebežne zastavuje na autobusových zastávkach. Počas noci až do rána 7:00 hod bude cisterna s pitnou vodou odstavená pri Zdravotnom stredisku v Strednom Sliači,“ oznámil obecný úrad na svojej webovej stránke.

„Príval povrchovej vody sa spolu so zemou dostal do prameňov a znečistil ich. Vodári ich teraz čistia, robia terénne úpravy, aby sa to nezopakovalo. Sľúbili, že dnes popoludní by to mali dať do poriadku. Z vodovodu by potom už mala opäť tiecť pitná voda,“ povedal starosta Milan Frič.

Foto: Následky júnovej povodne v Ludrovej.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia